2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg FMI017X Classic
Built-In Microwave with Grill, Stainless Steel
£404
Save £45
Was £449
Free Delivery
- Product code: FMI017X
- Capacity (Usable Litres) - 17
- Power Output - 700 W
- 17 litre capacity perfect for smaller households
- Maximum versatility with microwave, defrost and grill functions
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 388 x 595 x 319
| Type | Built-In Microwave with Grill |
| Brand | Smeg |
| Model | FMI017X Classic |
| Also known as: | FMI017X |
| EAN: | 8017709229450 |
| 17 litre capacity perfect for smaller households | |
| Maximum versatility with microwave, defrost and grill functions | |
| 8 automatic programmes for easy and simple cooking | |
| Fast results with 700W power output |
| Product type | Grill microwave |
| Appliance placement | Built-in |
| Interior capacity | 17 L |
| Product colour | Stainless steel |
| Microwave power | 700 W |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Grill power | 1000 W |
| Door open type | Push |
| Door hinge | Left |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 245 mm |
| Interior light | Yes |
| Display type | LED |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Number of auto cooking programs | 8 |
| Connected load | 1050 W |
| Width | 595 mm |
| Depth | 319 mm |
| Height | 388 mm |
| Installation compartment dimensions (WxDxH) | 560 x 550 x 380 mm |
| User guide | Yes |
| Quick start | Yes |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 7-28 days
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.