2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg FMI020X
Built-In Microwave with Grill, Stainless Steel
£319
Save £130
Was £449
£339 with delivery
- Product code: FMI020X/NP
- NO PACKAGING - WAS £449.00
- Capacity (Usable Litres) - 20
- Power Output - 800 W
- Built -in microwave
- 5 features, 8 auto program
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 388 x 595 x 344
| Type | Built-In Microwave with Grill |
| Brand | Smeg |
| Model | FMI020X |
| EAN: | 0200000004087 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Built -in microwave | |
| 5 features, 8 auto program | |
| 20 litre capacity, display |
| Appliance placement | Built-in |
| Product type | Grill microwave |
| Interior capacity | 20 L |
| Microwave power | 800 W |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Product colour | Stainless steel |
| Grill power | 1000 W |
| Door open type | Push |
| Door hinge | Left |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 245 mm |
| Interior light | Yes |
| Display type | LED |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Internal coating | Stainless steel |
| Clock function | Yes |
| Country of origin | China |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Auto cook function | Yes |
| Number of auto cooking programs | 8 |
| Connected load | 1250 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 595 mm |
| Depth | 344 mm |
| Height | 388 mm |
| Weight | 14.9 kg |
| Installation compartment dimensions (WxDxH) | 560 x 550 x 380 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 445 mm |
| Package height | 404 mm |
| Package weight | 16.5 kg |
| User guide | Yes |
| Quick start | Yes |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £106.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.