10
Year
Warranty
Liebherr FNa6625
No Frost Tall Freezer, White, A Rated
£1,099
Save £250
Was £1,349
£1,119 with delivery
Spread the cost:
£91.59 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: FNa6625/NP
- NO PACKAGING - WAS £1,349.00
- Net Capacity - 260 Litres
- Plinth concept
- SuperSilent
- FrostProtect
- Warranty - 10 year Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1455 x 697 x 760
Energy
Rating
| Type | No Frost Tall Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | FNa6625 |
| EAN: | 0200000004140 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Plinth concept | |
| SuperSilent | |
| FrostProtect | |
| EnergySaver | |
| PartyMode | |
| SuperFrost | |
| Display lock | |
| Power failure alarm | |
| BottleTimer | |
| Door alarm | |
| SabbathMode | |
| VarioSpace | |
| Freezer tray | |
| Ice cube tray | |
| Replaceable door seal | |
| Closing assistance | |
| Adjustable feet | |
| Dishwasher-safe features | |
| Transport castors |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 5 |
| Handle colour | White |
| Handle material | Steel |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door hinge | Right |
| Control type | Touch |
| Display placement | Inside |
| Freezer net capacity | 260 L |
| Freezing capacity | 17 kg/24h |
| Storage time during power failure | 6 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 33 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Berry tray | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Freezer temperature (min) | -28 °C |
| Freezer temperature (max) | -15 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 43 °C |
| Door open alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Cord length | 2.1 m |
| Child lock | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 99 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 279.8 W |
| Energy usage | 0.271 kWh/24h |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Current | 1.3 A |
| Width | 697 mm |
| Depth | 760 mm |
| Height | 1455 mm |
| Weight | 75.5 kg |
| Package width | 715 mm |
| Package depth | 829 mm |
| Package height | 1527 mm |
| Package weight | 79.2 kg |
| Liebherr technologies (food storage) | Bottle Timer, FrostProtect, PartyMode, SabbathMode, SuperFrost, SuperSilent, VarioSpace |
10 years parts and labour warranty, subject to registration within 1 year of purchase via the Liebherr SmartDevice app. For more information go to www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/10yearguarantee-3265806
10
Year
Warranty
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 28th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £366.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.