10
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr FNsddi1624
No Frost Under Counter Freezer, Stainless Steel, D Rated
£529
Free Delivery
Spread the cost:
£44.09 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
- Product code: FNSDDI1624
- Gross Capacity - 93 Litres
- NoFrost
- FrostProtect
- SuperFrost
- Warranty - 10 year Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 607
Energy
Rating
| Type | No Frost Under Counter Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | FNsddi1624 |
| Also known as: | FNSDDI1624 |
| EAN: | 4016803094470 |
| NoFrost | |
| FrostProtect | |
| SuperFrost | |
| 4 Freezer Drawers | |
| VarioSpace Freezer Drawers |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Countertop |
| Product colour | Stainless steel |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Handle colour | Stainless steel |
| Door hinge | Right |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Housing material | Glass |
| Freezer net capacity | 92 L |
| Freezing capacity | 8.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9.5 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer gross capacity | 93 L |
| Ice cube tray | Yes |
| Freezer temperature (min) | -16 °C |
| Freezer temperature (max) | -28 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 43 °C |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Child lock | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 148 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 207 W |
| Energy usage | 0.413 kWh/24h |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.4 A |
| Width | 600 mm |
| Depth | 607 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 42 kg |
| Package width | 617 mm |
| Package depth | 711 mm |
| Package height | 911 mm |
| Package weight | 44.5 kg |
| Liebherr technologies (food storage) | SuperFrost, VarioSpace |
10 years parts and labour warranty, subject to registration within 1 year of purchase via the Liebherr SmartDevice app. For more information go to www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/10yearguarantee-3265806
10
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Fridge
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £176.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Add a fridge




Loading
You've added an item to your basket.