2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ninja FS301UK
SLUSHi Frozen Drink Maker, Grey
£237.99
Save £16.01
Was £254
£243.99 with delivery
- Product code: FS301UK
- Power Output (Watts) - 800
- Frozen drinks made simple
- Pick your perfect preset
- WhisperChill Compressor:quietly maintains temperature without disturbing the fun
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 430 x 166 x 414

| Type | SLUSHi Frozen Drink Maker |
| Brand | Ninja |
| Model | FS301UK |
| EAN: | 0622356295857;622356295857 |
| Frozen drinks made simple: No bothersome blending or disappointing dilution; you can enjoy your favourite frozen drinks at home with a simple, single press of a button. | |
| Pick your perfect preset: Choose from five presets - Slush, Frozen Cocktail, Frapp, Milkshake, Frozen Juice - to create perfect frozen drinks for every occasion. | |
| WhisperChill Compressor:quietly maintains temperature without disturbing the fun | |
| Includes: Motor Base with WhisperChill Compressor, Vessel with Pour Handle, Auger System, Condensation Catch, Two-Piece Drip Tray, Inspiration Guide with 10 Recipes |
| Product type | Frozen drink maker |
| Product colour | Blue, Grey |
| Housing material | Plastic |
| Capacity | 1.892 L |
| Cooking programs | Frappé, Frozen juice, Milkshake, Slush |
| Number of cooking programs | 5 |
| Adjustable temperature | Yes |
| Rinsing function | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Non-slip base | Yes |
| Removable drip tray | Yes |
| Dishwasher proof accessories | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Power | 800 W |
| Width | 166 mm |
| Depth | 414 mm |
| Height | 430 mm |
| Weight | 11 kg |
| Package width | 258 mm |
| Package depth | 513 mm |
| Package height | 508 mm |
| Package weight | 12.7 kg |
| Recipe book | Yes |
| Country of origin | United Kingdom |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase. To activate your warranty go to www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee or scan the QR code in your instruction booklet.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.49
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £79.33 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.