Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG FSB54907Z
Fully Integrated Dishwasher
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: FSB54907Z
- Place Settings - 14
- Sensorlogic
- Multi-tab
- Delay Start
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 818 x 596 x 550
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | AEG |
| Model | FSB54907Z |
| EAN: | 7333394107394 |
| Sensorlogic | |
| Multi-tab | |
| Delay Start | |
| Height Adjustable Upper Basket | |
| Audible Alarm |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Black |
| Control type | Touch |
| Cord length | 1.5 m |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Water fill | Cold, Hot |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Lower basket rack | Fixed |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Tub material | Stainless steel |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Number of washing programs | 5 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 44 dB |
| Dishwashing programs | 90min, AutoSense, Eco, Maintenance wash, Quick 30min, SelfCare |
| Temperature (max) | 60 °C |
| Cycle time | 240 min |
| AquaStop function | Yes |
| Drying system | AirDry |
| Drying performance | B |
| Number of temperature settings | 2 |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 3 h |
| Auto power off | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Water consumption per cycle | 10.5 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 75 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per cycle | 0.746 kWh |
| Connected load | 1950 W |
| Power consumption (left-on) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency index (EEI) | 43.9 |
| Washing efficiency index (EU 2017/1369) | 1.121 |
| Drying efficiency index (EU 2017/1369) | 1.061 |
| Width | 596 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 818 mm |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 820 mm |
| Installation compartment height (max) | 900 mm |
| AEG technologies (dish washing) | AirDry, Beam-on-floor, QuickSelect®, XtraPower |
Customers also bought
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.