2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense FT3K310SAIE
No Frost Tall Freezer, Stainless Steel, E Rated
Retail Price
£799
Free Delivery
Spread the cost:
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 28th April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.29 p/m
Flexible Finance Options
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: FT3K310SAIE
- Net Capacity - 312 Litres
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1856 x 595 x 600
Energy
Rating
| Type | No Frost Tall Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | FT3K310SAIE |
| EAN: | 6921727089267 |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Handle colour | Stainless steel |
| Door hinge | Left |
| Control type | Touch |
| Display placement | On door |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Refrigerating medium | R600A |
| Shelves material | Glass |
| Inverter technology | Yes |
| Freezer net capacity | 312 L |
| Freezing capacity | 15 kg/24h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | N-ST |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Multi-airflow system | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Freezer temperature (max) | -28 °C |
| Wi-Fi | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 43 °C |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 259 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 64 |
| Width | 595 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 1856 mm |
| Weight | 83 kg |
| Package width | 655 mm |
| Package depth | 704 mm |
| Package height | 1978 mm |
| Package weight | 90 kg |
| Total net capacity | 312 L |
| Country of origin | China |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Hisense technologies (food storage) | 90° Door Design, Free Combination, Flexi Hinge, Durable Inverter, Inverter Compressor, LED Display, Metal-Tech Cooling, Total No Frost, Underside Cooling System, Touch electronic control, Kitchen Fit, ConnectLife app |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £266.33 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.