Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense FUV124D4AWE
Built-Under Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: FUV124D4AWE
- Gross Capacity - 101 Litres
- Winter Guard Technology offers peace of mind for storing freezers in garages or outbuildings where temperatures go as low as -15C
- 101 litre capacity - holds 5 bags of food shopping
- Manual defrost needed
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 818 x 595 x 545
E
Energy
Rating
This Hisense built in freezer is perfect if you prefer under-counter refrigeration and comes with a fixed door fixing kit. With a 101 litre capacity, it can hold up to 5 bags of food shopping, so it’s great for smaller households. Winter Guard Technology provides reassurance when storing your freezer in garages or outbuildings, where temperatures can drop below zero. This innovative solution enables safe storage at temperatures as low as -15°C, ensuring that all your frozen items are safeguarded against the elements, even in the most severe conditions.
To keep it working at its best, it will need to be manually defrosted every so often. Plus, its reversible door means it will fit seamlessly into the design of your kitchen. This model has feet and has been designed to fit under a worktop.
| Type | Built-Under Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | FUV124D4AWE |
| EAN: | 6921727076151 |
| Winter Guard Technology offers peace of mind for storing freezers in garages or outbuildings where temperatures go as low as -15C | |
| 101 litre capacity - holds 5 bags of food shopping | |
| Manual defrost needed | |
| 3 freezer drawers to keep food organised | |
| Reversible door to suit your kitchen layout | |
| Dimensions (cm) - H81.8 x W59.5 x D54.5 - Learn more |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door hinge | Right |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Freezer net capacity | 101 L |
| Freezing capacity | 4.6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 14 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-N |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Freezer gross capacity | 101 L |
| Ice cube tray | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Certification | CE, UKCA |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 178 kWh |
| Energy efficiency scale | A to F |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power plug type | Type G |
| Width | 595 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 818 mm |
| Weight | 35 kg |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 900 mm |
| Installation compartment height (min) | 820 mm |
| Installation compartment height (max) | 900 mm |
| Package width | 628 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 888 mm |
| Package weight | 37.5 kg |
| Country of origin | China |
Important Product Information: This is a built under Freezer; it needs to be built underneath a worktop.
Loading
You've added an item to your basket.