Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG FWY696WWLN1
Washer Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: FWY696WWLN1
- Capacity (kg) - Wash 9/Dry 6
- Spin Speed (rpm) - 1400
- TurboWash
- Steam
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 620 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | LG |
| Model | FWY696WWLN1 |
| EAN: | 8806084297969 |
| TurboWash | |
| Steam | |
| AI Direct Drive | |
| A-10% Energy Efficiency | |
| Big capacity in the same space |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Colour name | White |
| Door colour | Black |
| Door handle colour | Black |
| Control type | Rotary, Touch |
| Display type | LED |
| Viewing window | Yes |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum volume | 68 L |
| Drum type | Embossing |
| Motor type | Beltless |
| Water fill | Cold |
| Tub material | Polyurethane |
| Door panel included | Yes |
| Electronic control | Yes |
| Rated capacity (washing & drying) | 6 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | A |
| Rated capacity (washing) | 9 kg |
| Washing programs | Auto, Cotton, Delicate/silk, Easy care, Eco, Hygiene/anti-allergy, Mix, Quick 14min |
| Drying programs | Cotton, Easy care, Eco, Hygiene/anti-allergy, Mix, Timed, Wash&Dry |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Anti-Crease function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | A |
| Noise level (wash) | 53 dB |
| Noise level (spin) | 71 dB |
| Noise level (drying) | 54 dB |
| Overflow protection | Yes |
| Half-load | Yes |
| Cycle time washing | 228 min |
| Cycle time (quick washing program) | 14 min |
| Cycle time drying | 218 min |
| Cycle time washing & drying | 455 min |
| Number of washing programs | 12 |
| Number of drying programs | 10 |
| Drying system | Condensation |
| Delay start (max) | 19 h |
| Adjustable temperature | Yes |
| Minimum spin speed | 400 RPM |
| Moisture sensor | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Rinse Plus function | Yes |
| Non-stop wash & dry | Yes |
| Spin speed | 1400 RPM |
| Drum Clean | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Number of drying levels | 3 |
| Downloadable additional programs | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Sensor program selection | Yes |
| Door opening angle | 150° |
| Cord length | 1.9 m |
| Inlet hose length | 1.3 m |
| Outlet hose length | 1.75 m |
| Hose diameter | 19 mm |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 20 mm |
| TurboWash | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Auto-restart | Yes |
| Error message indicator | Yes |
| On/off button | Yes |
| Auto diagnostic | Yes |
| Feet adjustment type | Front & Rear |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 50 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 45 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 90 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 308 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.444 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 3.077 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Category | Washer Dryer |
| Display | LED |
| Number of programs | 14 |
| Country of origin | China |
| No spin | Yes |
| Washing class | A |
| Depth | 620 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 73 kg |
| Depth with door closed | 620 mm |
| Depth with door open | 1100 mm |
| Door opening diameter | 300 mm |
| Door diameter | 300 mm |
| Installation compartment width | 620 mm |
| Installation compartment depth | 670 mm |
| Installation compartment height | 870 mm |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 76.8 kg |
| Normal washing program | Yes |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Loading
You've added an item to your basket.