2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG GBBSJ10DPY
Total No Frost Fridge Freezer, 60/40, Silver, D Rated
£449
Save £150
Was £599
Service that goes further
- Product code: GBBSJ10DPY
- Net Capacity - Fridge 220 Litres/Freezer 113 Litres
- DoorCooling cools more evenly and faster than conventional systems, preserving freshness
- Total No Frost cools faster through multiple air vents with a frost-free environment.
- With a minimalist design that maximises elegance and convenience, fit in any interior
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1860 x 597 x 674
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Fridge Freezer |
| Brand | LG |
| Model | GBBSJ10DPY |
| EAN: | 8806096559222 |
| DoorCooling cools more evenly and faster than conventional systems, preserving freshness | |
| Total No Frost cools faster through multiple air vents with a frost-free environment. | |
| With a minimalist design that maximises elegance and convenience, fit in any interior | |
| The Inverter Compressor works to cool effectively, keeping running noise to a minimum. |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Prime Silver |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Display type | LED |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Total net capacity | 333 L |
| Climate class | T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fridge net capacity | 220 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Fridge door balconies | 4 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 113 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 202 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 597 mm |
| Depth | 674 mm |
| Height | 1860 mm |
| Weight | 70 kg |
| LG technologies (food storage) | Smart Diagnosis, ThinQ |
| Package width | 651 mm |
| Package depth | 764 mm |
| Package height | 1953 mm |
| Package weight | 77.1 kg |
2 years parts and labour. 10 years extended warranty on Linear Compressor, this extended parts warranty is applicable on specific parts only. The consumer will be charged for labour after the product warranty has expired. Note: The manufacturer warranty is applicable for normal consumer usage. If the product is used in a commercial environment the product and its parts will have a 12 months parts and labour warranty only. We advise that you register your LG appliance and activate your warranty at www.lg.com/uk/support/product-support/product-registration/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.