5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG GBBW322CPY
Total No Frost Fridge Freezer, 70/30, Silver, C Rated
£1,199
Free Delivery
Spread the cost:
£99.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: GBBW322CPY
- Net Capacity - Fridge 326 Litres/Freezer 139 Litres
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2030 x 697 x 704
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Fridge Freezer |
| Brand | LG |
| Model | GBBW322CPY |
| EAN: | 8806096719442 |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Prime Silver |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Display placement | Inside |
| Refrigerating medium | R600a |
| Shelves material | Tempered glass/Metal |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Inverter technology | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Number of doors | 2 door(s) |
| Total net capacity | 465 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 33 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Water supply type | Not supported |
| Holiday function | Yes |
| Fridge net capacity | 326 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Cooling system | Dynamic (fan-assisted) |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 139 L |
| Freezing capacity | 12 kg/24h |
| Storage time during power failure | 15 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh converter | Yes |
| Fresh balancer | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 191 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 697 mm |
| Depth | 704 mm |
| Height | 2030 mm |
| Weight | 87 kg |
| LG technologies (food storage) | DoorCooling+™, FRESHBalancer™, FreshConverter™, LINEARCooling™, Metal Fresh, Smart Diagnosis, ThinQ, Total No Frost |
| Package width | 739 mm |
| Package depth | 769 mm |
| Package height | 2107 mm |
| Package weight | 95 kg |
| Electronic control | Yes |
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.lg.com/uk/support/product-support/product-registration/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £399.67 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.