2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG GBM21HSADH
Total No Frost Fridge Freezer, 60/40, Silver, D Rated
£399
Save £80
Was £479
£419 with delivery
- Product code: GBM21HSADH:1/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £479
- Net Capacity - Fridge 207 Litres/Freezer 97 Litres
- Total No Frost
- FRESH Zone
- Inverter Compressor
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1860 x 595 x 590
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Fridge Freezer |
| Brand | LG |
| Model | GBM21HSADH |
| Also known as: | GBM21HSADH:1 |
| EAN: | 0200000003974 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| Total No Frost | |
| FRESH Zone | |
| Inverter Compressor | |
| Sleek Design | |
| 304L Capacity |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Silver |
| Door hinge | Right |
| Door opening angle | 110° |
| Control type | Buttons |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Refrigerating medium | R600a |
| Housing material | Metal |
| Shelves material | Tempered glass/Plastic |
| Adjustable shelves | Yes |
| Shelf finish type | White frame |
| Door balconies material | Plastic |
| Number of compressors | 1 |
| Inverter technology | Yes |
| Counter depth | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door gasket type | Push-in gasket |
| Number of doors | 2 door(s) |
| Door panel included | Yes |
| Number of adjustable shelves | 3 |
| Total net capacity | 304 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Total gross capacity | 323 L |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Holiday function | Yes |
| Number of temperature zones | 1 |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 207 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge gross capacity | 215 L |
| Cooling system | Dynamic (fan-assisted) |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 3 |
| Fridge door balconies | 3 |
| Door bottle balcony | Yes |
| Fridge temperature range | 2 - 8 °C |
| Ventilation | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 97 L |
| Freezing capacity | 6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 10 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer gross capacity | 108 L |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Freezer temperature (min) | -24 °C |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Super freeze function | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment gross capacity | 44 L |
| Fresh zone compartment net capacity | 44 L |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 20 mm |
| Castor wheels | Yes |
| On/off button | Yes |
| Cord length | 1.9 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 194 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Power source | Electric |
| Power plug type | Type G |
| Width | 595 mm |
| Depth | 590 mm |
| Height | 1860 mm |
| Weight | 59.5 kg |
| Depth without handle | 590 mm |
| Width with door open | 832 mm |
| Depth with door open | 1140 mm |
| Net depth without door | 525 mm |
| Installation compartment width | 795 mm |
| Installation compartment width (min) | 795 mm |
| Installation compartment depth | 665 mm |
| Installation compartment height | 1960 mm |
| Installation compartment height (min) | 1960 mm |
| Installation compartment dimensions (WxDxH) | 795 x 665 x 1960 mm |
| LG technologies (food storage) | Inverter Compressor, Multi-Air Flow, Total No Frost |
| Package dimensions (WxDxH) | 645 x 628 x 1935 mm |
| Package weight | 65500 kg |
| Package width | 645 mm |
| Package depth | 628 mm |
| Package height | 1935 mm |
| Package weight | 65.5 kg |
| No Frost system | Yes |
| Multi-airflow system | Yes |
| Country of origin | China |
| Thermostat | Yes |
| Control position | Internal |
| Form factor | Upright |
| Built-in freezer | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 595 x 590 x 1860 mm |
| Freezer number of compressors | 1 |
| Fridge number of compressors | 1 |
| LED indicators | Power, Temperature |
| Power requirements | Mains |
| Light source | LED |
| Number of drawers | 3 drawer(s) |
| Total capacity | 304 L |
| Overall height | 1860 mm |
| Gross weight | 65.5 kg |
| Split type | 60/40 |
| Door type | Double |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 43 °C |
| Fridge number of door pocket | 3 |
| Electronic control | Yes |
| Net weight | 59.5 kg |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
2 years parts and labour. 10 years extended warranty on Linear Compressor, this extended parts warranty is applicable on specific parts only. The consumer will be charged for labour after the product warranty has expired. Note: The manufacturer warranty is applicable for normal consumer usage. If the product is used in a commercial environment the product and its parts will have a 12 months parts and labour warranty only. We advise that you register your LG appliance and activate your warranty at www.lg.com/uk/support/product-support/product-registration/.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.19
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £133 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.