Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense GG643B
60cm 4 Burner Gas Hob
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: GG643B
- 4 Gas Burners
- Gas on Glass
- One Hand Ignition
- Electrical Connection - Hard Wired
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 97 x 600 x 520
| Type | 4 Burner Gas Hob |
| Brand | Hisense |
| Model | GG643B |
| EAN: | 3838782655364 |
| 4 Gas Burners - Get maximum control with a gas hob, allowing you to achieve instant ignition and full control over the flame strength. Whilst incredibly quick to heat up, the hob cools down very quickly after cooking, which is ideal for those with children | |
| Gas on Glass - With a premium look, the tempered glass finish promotes a stylish, durable and resistant finish, keeping your hob looking like new | |
| One Hand Ignition - Ignite and control the hob's burners with ease. Simply press the dial down and rotate to the desired level with one hand | |
| Easy Clean Surface - The easy clean surface ensures you can simply wipe away any accidental spills and splashes with ease, keeping your hob looking like new | |
| Front Mounted Dials - Have full control over every cooking zone, enabling you to multitask and cook multiple dishes simultaneously with ease. The intuitive and responsive touch controls make it effortless to amend power levels | |
| Gas Safety Switch - Feel at ease when cooking with gas. Whether there's an accidental spillage or the flame gets blown out, Gas Stop will be sure to immediately shut off, giving you peace of mind |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Glass |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Regular |
| Cooking zone 1 shape | Square |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 diameter | 100.5 mm |
| Cooking zone 1 power | 2900 W |
| Cooking zone 2 type | Regular |
| Cooking zone 2 shape | Square |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 diameter | 75.7 mm |
| Cooking zone 2 power | 2000 W |
| Cooking zone 3 type | Regular |
| Cooking zone 3 shape | Square |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 diameter | 75.7 mm |
| Cooking zone 3 power | 2000 W |
| Cooking zone 4 type | Simmer |
| Cooking zone 4 shape | Square |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 diameter | 54.5 mm |
| Cooking zone 4 power | 1000 W |
| Wok burner | Yes |
| Wok burner position | Left front |
| Wok burner power | 2900 W |
| Number of warming zones | 0 |
| Pan support material | Cast iron |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front |
| Easy to clean | Yes |
| Connected load (electric) | 0 W |
| Connected load (gas) | 7900 W |
| Hisense technologies (cooking) | Automatic Ignition, Easy Clean, Flame Failure Safety Device, Front Mounted Dials, Gas on Glass |
| Width | 600 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 97 mm |
| Weight | 13.9 kg |
| Cord length | 0.75 m |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 575 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 14.4 kg |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
4 Burner Gas Hob
Brand
Hisense
Model
GG643B
Price
£179.00
Rating
4.9
Ean
3838782655364
DESIGN
Appliance placement
Built-in
Cooking zone 1 diameter
100.5 mm
Cooking zone 1 position
Left front
Cooking zone 1 power
2900 W
Cooking zone 1 power source
Gas
Cooking zone 1 shape
Square
Cooking zone 1 type
Regular
Cooking zone 2 diameter
75.7 mm
Cooking zone 2 position
Left rear
Cooking zone 2 power
2000 W
Cooking zone 2 power source
Gas
Cooking zone 2 shape
Square
Cooking zone 2 type
Regular
Cooking zone 3 diameter
75.7 mm
Cooking zone 3 position
Right rear
Cooking zone 3 power
2000 W
Cooking zone 3 power source
Gas
Cooking zone 3 shape
Square
Cooking zone 3 type
Regular
Cooking zone 4 diameter
54.5 mm
Cooking zone 4 position
Right front
Cooking zone 4 power
1000 W
Cooking zone 4 power source
Gas
Cooking zone 4 shape
Square
Cooking zone 4 type
Simmer
Hob type
Gas
Hob width size
600 mm
Number of cooking zones
4 zone(s)
Number of electric cooking zones
0 zone(s)
Number of gas cooking zones
4 zone(s)
Number of warming zones
0
Pan support material
Cast iron
Product colour
Black
Top surface type
Glass
Wok burner
Yes
Wok burner position
Left front
Wok burner power
2900 W
POWER
Connected load (electric)
0 W
Connected load (gas)
7900 W
ERGONOMICS
Control position
Front
Control type
Rotary
Easy to clean
Yes
WEIGHT & DIMENSIONS
Cord length
0.75 m
Depth
520 mm
Height
97 mm
Weight
13.9 kg
Width
600 mm
BRAND-SPECIFIC FEATURES
Hisense technologies (cooking)
Automatic Ignition, Easy Clean, Flame Failure Safety Device, Front Mounted Dials, Gas on Glass
PACKAGING DATA
Package depth
575 mm
Package height
145 mm
Package weight
14.4 kg
Package width
670 mm

Loading
You've added an item to your basket.