3
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Blomberg GGS9151W
Gas Cooker High Level Grill, White, A Rated
£349
Save £91
Was £440
£369 with delivery
- Product code: GGS9151W/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £440
- Capacity (Usable Litres) - 61
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 4
- Warranty - 3 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1460 x 500 x 600 (excluding handles and knobs)

Energy
Rating
| Type | Gas Cooker High Level Grill |
| Brand | Blomberg |
| Model | GGS9151W |
| EAN: | 0200000004095 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| Grill | |
| Highly Energy Efficient Gas Burners | |
| Flame Failure Safety Device |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | White |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front |
| Control panel material | Metal |
| Certification | EN 60335-2-6, PEN30 |
| Cooker type | FS Cooking |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | Button ignition |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Large |
| Cooking zone 1 power | 2900 W |
| Cooking zone 2 position | Right front |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 type | Small |
| Cooking zone 2 power | 1000 W |
| Cooking zone 3 position | Left rear |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 type | Medium |
| Cooking zone 3 power | 2000 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 power | 2000 W |
| Flame failure device | Yes |
| Pan support material | Enamelled |
| Adjustable heat settings | Yes |
| Hob power source | Gas |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Gas |
| Oven net capacity | 61 L |
| Oven position | Bottom |
| Oven power | 2500 W |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Oven door material | Glass |
| Number of glass door panels | 2 |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Interior light | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Internal coating colour | Black |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 grill type | Variable rate grill |
| Oven 2 grill power | 2500 W |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 1.53 kWh |
| Connected load (electric) | 12900 W |
| Minimum fuse protection | 13 A |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Grill plate set | Yes |
| Gas conversion kit type | LPG conversion kit |
| Width | 500 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 1460 mm |
| Weight | 51.1 kg |
| Package width | 560 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1025 mm |
| Package weight | 56.2 kg |
| Compliance certificates | CE |
If you are purchasing this model and want to convert it to LPG, you will need to do the following. Call Beko's Customer Service Department on 03332079710 and select the option for Spare Parts followed by LPG Kit. The Customer Service Department will then read a safety statement to you and send out the LPG kit free of charge.
Grill
Providing a healthier alternative to frying, our dedicated grill allows you to evenly brown your food while sealing in juices to deliver delicious flavour.
Highly Energy Efficient Gas Burners
The energy-efficient gas burners use upward-facing flames to distribute heat evenly, speeding up cooking and reducing energy use.
Flame Failure Safety Device
You can rest assured that if a burner's flame accidentally extinguishes, our flame failure safety device will automatically cut off the gas supply.
3 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.blomberg.co.uk/support/register.
3
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 18th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £116.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.