5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff GI1216DE0 N70 Low Frost Built-In Freezer, Fixed Hinge, White, E Rated
£539
Save £100
Was £639
Free Delivery
Spread the cost:
£44.92 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: GI1216DE0/NP
- NO PACKAGING - WAS £639.00
- Net Capacity - 96 Litres
- Low Frost - Reduces frost in the freezer compartment for faster defrosting
- Big Box - A roomy drawer for even more space for larger frozen items
- Soft Close
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 874 x 558 x 545
Energy
Rating
| Type | Low Frost Built-In Freezer |
| Brand | Neff |
| Model | GI1216DE0 N 50 |
| Also known as: | GI1216DE0 |
| EAN: | 0200000002784 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Low Frost - Reduces frost in the freezer compartment for faster defrosting | |
| Big Box - A roomy drawer for even more space for larger frozen items | |
| Soft Close - Enjoy the silence. The door softly closes itself when at an angle of 20 degrees |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Door hinge | Right |
| Control type | Buttons |
| Freezer net capacity | 96 L |
| Freezing capacity | 8 kg/24h |
| Storage time during power failure | 22 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 36 dB |
| Low Frost system | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Cord length | 2.3 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 176 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 90 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 558 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 874 mm |
| Weight | 39.8 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 880 mm |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.neff-home.com/uk/service/warranty.
5
Year
Warranty
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 28th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £179.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.