Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense GM663XB
60cm 4 Burner Gas Hob
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: GM663XB
- Standard 4 burner gas hob
- Wok burner provides quick, intense heat
- Sturdy, durable cast iron pan supports
- Electrical Connection - Hard Wired
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 130 x 600 x 520
Make delicious meals every time with this Hisense gas hob. Because it has 4 burners, you’ll have no problem whipping up a sauce and boiling the vegetables at the same time. Or, if you’re in the mood for oriental cuisine, the wok burner provides a quicker and intense heat - great for preparing stir-frys. The pan supports are cast iron too, so if you’re using a large, heavy dish, you can be confident that it’ll be kept stable. And, the special chef burners are made to ensure powerful and efficient cooking, so they’re perfect for bringing everything together.
| Type | 4 Burner Gas Hob |
| Brand | Hisense |
| Model | GM663XB |
| EAN: | 3838782502583 |
| Standard 4 burner gas hob | |
| Wok burner provides quick, intense heat | |
| Sturdy, durable cast iron pan supports | |
| Special burners made for powerful & efficient cooking |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Stainless steel |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Wok |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 diameter | 123 mm |
| Cooking zone 1 power | 3500 W |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 diameter | 73.5 mm |
| Cooking zone 2 power | 1800 W |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 1800 W |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 diameter | 53.7 mm |
| Cooking zone 4 power | 1050 W |
| Simmer cooking zone diameter | 53.7 mm |
| Regular cooking zone diameter | 73.5 mm |
| Wok burner | Yes |
| Wok burner position | Left front |
| Pan support material | Cast iron |
| Simmer cooking zone | 1050 W |
| Regular cooking zone | 1800 W |
| Extra large high-speed cooking zone | 3500 W |
| Number of power levels | 0 |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front |
| Easy to clean | Yes |
| Connected load (electric) | 0 W |
| Connected load (gas) | 8150 W |
| Hisense technologies (cooking) | Automatic Ignition, Easy Clean, Front Mounted Dials, Surface Max, Wok Cooking |
| Width | 600 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 130 mm |
| Weight | 11.2 kg |
| Cord length | 3 m |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Installation compartment height | 100 mm |
| Package width | 680 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 157 mm |
| Package weight | 11.9 kg |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
4 Burner Gas Hob
Brand
Hisense
Model
GM663XB
Price
£199.00
Rating
4.7
Ean
3838782502583
DESIGN
Appliance placement
Built-in
Cooking zone 1 diameter
123 mm
Cooking zone 1 position
Left front
Cooking zone 1 power
3500 W
Cooking zone 1 power source
Gas
Cooking zone 1 type
Wok
Cooking zone 2 diameter
73.5 mm
Cooking zone 2 position
Left rear
Cooking zone 2 power
1800 W
Cooking zone 2 power source
Gas
Cooking zone 3 position
Right rear
Cooking zone 3 power
1800 W
Cooking zone 3 power source
Gas
Cooking zone 4 diameter
53.7 mm
Cooking zone 4 position
Right front
Cooking zone 4 power
1050 W
Cooking zone 4 power source
Gas
Hob type
Gas
Hob width size
600 mm
Number of cooking zones
4 zone(s)
Number of electric cooking zones
0 zone(s)
Number of gas cooking zones
4 zone(s)
Pan support material
Cast iron
Product colour
Stainless steel
Regular cooking zone diameter
73.5 mm
Simmer cooking zone diameter
53.7 mm
Top surface type
Stainless steel
Wok burner
Yes
Wok burner position
Left front
PERFORMANCE
Extra large high-speed cooking zone
3500 W
Number of power levels
0
Regular cooking zone
1800 W
Simmer cooking zone
1050 W
POWER
Connected load (electric)
0 W
Connected load (gas)
8150 W
ERGONOMICS
Control position
Front
Control type
Rotary
Easy to clean
Yes
WEIGHT & DIMENSIONS
Cord length
3 m
Depth
520 mm
Height
130 mm
Installation compartment depth
490 mm
Installation compartment height
100 mm
Installation compartment width
560 mm
Weight
11.2 kg
Width
600 mm
BRAND-SPECIFIC FEATURES
Hisense technologies (cooking)
Automatic Ignition, Easy Clean, Front Mounted Dials, Surface Max, Wok Cooking
PACKAGING DATA
Package depth
600 mm
Package height
157 mm
Package weight
11.9 kg
Package width
680 mm

Loading
You've added an item to your basket.