10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko GN14790PX
American Fridge Freezer, Stainless Steel, E Rated, Non-Plumbed
Service that goes further
- Product code: GN14790PX
- Net Capacity - Fridge 300 Litres/Freezer 142 Litres
- Frost Free
- Fast Freeze Setting
- Quick Cool Setting
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1890 x 703 x 677
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Beko |
| Model | GN14790PX |
| EAN: | 8690842608421 |
| Frost Free | |
| Fast Freeze Setting | |
| Quick Cool Setting | |
| LED Display |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Brushed steel |
| Built-in display | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door handle(s) note | Integrated flush handles |
| Flame-retardant back | Yes |
| Total net capacity | 442 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fridge net capacity | 300 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge door balconies | 6 |
| Fridge interior light | Yes |
| Freezer net capacity | 142 L |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezing capacity | 7 kg/24h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Fast freeze function | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment net capacity | 300 L |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 285 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 703 mm |
| Depth | 677 mm |
| Height | 1890 mm |
| Package tare weight | 7.54 kg |
| Package width | 768 mm |
| Package depth | 745 mm |
| Package height | 1984 mm |
| Beko technologies (food storage) | Quick Cool |
| No Frost system | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
Frost Free
There is no need to manually defrost the freezer. This great feature prevents ice building up and restricting valuable storage space.
Fast Freeze Setting
Fast freeze is super handy when you have just done your weekly shop and need to quickly freeze your fresh items, helping to preserve nutrients and taste.
Quick Cool Setting
This function provides a rapid cooling process while keeping nutritional food values and flavours intact.
LED Display
Control is completely at your fingertips without ever having to open the doors, saving you time and energy.
10 years parts and 2 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.