5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG GSGV81EPLD
American Fridge Freezer, Black, D Rated, Non-Plumbed
£1,049
Save £250
Was £1,299
Free Delivery
Spread the cost:
£87.42 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: GSGV81EPLD/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £1299
- Net Capacity - Fridge 416 Litres/Freezer 219 Litres
- InstaView™ Technology
- NatureFRESH™ with DoorCooling+™ & Linear Cooling™
- Inverter Linear Compressor™
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1790 x 913 x 735
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | LG |
| Model | GSGV81EPLD |
| EAN: | 0200000000395 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| InstaView™ Technology | |
| NatureFRESH™ with DoorCooling+™ & Linear Cooling™ | |
| Inverter Linear Compressor™ | |
| LG ThinQ™ with Smart Learner™ | |
| 635L Capacity | |
| Sleek Design |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Matte Black |
| Lamp type | LED |
| Child lock | Yes |
| Control type | Buttons, Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Refrigerating medium | R600a |
| Housing material | Metal |
| Shelves material | Tempered glass/Plastic |
| Shelf finish type | Silver frame |
| Door balconies material | Plastic |
| Number of compressors | 1 |
| Counter depth | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door gasket type | Push-in gasket |
| Ventilation | Yes |
| Door panel included | Yes |
| Total net capacity | 635 L |
| Climate class | T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 35 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Icemaker | Yes |
| Total gross capacity | 674 L |
| Ice dispenser | Yes |
| Ice crushing | Yes |
| Dispenser placement | Thru the door |
| Water supply type | Water tank |
| Water tank capacity | 4 L |
| Holiday function | Yes |
| Cooling system | Dynamic (fan-assisted) |
| Inverter technology | Yes |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Wi-Fi | Yes |
| Fridge net capacity | 416 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge gross capacity | 424 L |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Bottle rack | Yes |
| Door bottle balcony | Yes |
| Fridge temperature range | 1 - 7 °C |
| Fast Cooling function | Yes |
| Fridge number of compressors | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Freezer net capacity | 219 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Freezing capacity | 12 kg/24h |
| Storage time during power failure | 2 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Freezer gross capacity | 250 L |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer door balconies | 2 |
| Freezer number of vegetable drawers | 2 |
| Freezer temperature (min) | -23 °C |
| Fast freeze function | Yes |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Freezer number of compressors | 1 |
| Freezer number of doors | 1 |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment gross capacity | 88 L |
| Fresh zone compartment net capacity | 90 L |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| High temperature indication | Yes |
| Cord length | 1.9 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 280 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power plug type | Type G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Master (outer) case volume | 1409475.76 cm³ |
| Model year | 2023 |
| Width | 913 mm |
| Depth | 735 mm |
| Height | 1790 mm |
| Weight | 144 kg |
| Depth without handle | 73.5 cm |
| Width with door open | 163.5 cm |
| Depth with door open | 118 cm |
| Installation compartment width | 92.3 cm |
| Installation compartment depth | 78.5 cm |
| Installation compartment height | 179.5 cm |
| Package width | 968 mm |
| Package depth | 770 mm |
| Package height | 1891 mm |
| Package weight | 154 kg |
| No Frost system | Yes |
| Multi-airflow system | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Interior light | Yes |
| Installation compartment dimensions (WxDxH) | 923 x 785 x 1795 mm |
| Control position | Internal |
| Built-in freezer | Yes |
| Door opening angle | 140° |
| LED indicators | Temperature, Wi-Fi |
| Package dimensions (WxDxH) | 968 x 770 x 1891 mm |
| Power requirements | Mains |
| Dimensions (WxDxH) | 913 x 735 x 1790 mm |
| Humidity control | Yes |
| Light source | LED |
| Number of drawers | 2 drawer(s) |
| Total capacity | 635 L |
| Overall height | 179 cm |
| Gross weight | 154 kg |
| Door hinge | Side by side |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 16 - 43 °C |
| Feet adjustment type | Front |
| Cooling system type | Linear Cooling™ |
| Fridge number of door pocket | 4 |
| Number of bottle compartments | 1 |
| Wine rack | 4 Bottle |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.lg.com/uk/support/product-support/product-registration/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £349.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.