5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG GSLE91EVAB
American Fridge Freezer, Black, B Rated, Non-Plumbed
Retail Price
£1,899
Free Delivery
Spread the cost:
£158.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: GSLE91EVAB
- Net Capacity - Fridge 404 Litres/Freezer 219 Litres
- Linear Cooling limits temperature fluctuation within 0.5C maintaining freshness longer
- DoorCooling cools more evenly and faster than conventional systems, preserving freshness
- UVNano uses UV light to sterilize and eliminate 99.9% of bacteria from the water nozzle
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1790 x 913 x 735
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | LG |
| Model | GSLE91EVAB |
| EAN: | 8806096071960 |
| Linear Cooling limits temperature fluctuation within 0.5C maintaining freshness longer | |
| DoorCooling cools more evenly and faster than conventional systems, preserving freshness | |
| UVNano uses UV light to sterilize and eliminate 99.9% of bacteria from the water nozzle | |
| FRESHConverter is a drawer for veg, fish and meat, where control the optimal temperature | |
| The Smart Inverter Compressor checks actual demand and supplies optimum amounts of cooling | |
| Control remotely with LG ThinQ. AI Smart Learner modifies the operation on your unique use |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Black, Brushed steel |
| Number of doors | 2 door(s) |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Essence Black Steel |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Total net capacity | 623 L |
| Climate class | T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 32 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Icemaker | Yes |
| Total gross capacity | 623 L |
| Ice dispenser | Yes |
| Fridge net capacity | 404 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge gross capacity | 404 L |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 219 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Freezing capacity | 12 kg/24h |
| Storage time during power failure | 3 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Freezer gross capacity | 219 L |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Energy efficiency class | B |
| Annual energy consumption | 175 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 913 mm |
| Depth | 735 mm |
| Height | 1790 mm |
| Weight | 150 kg |
| Width with door open | 1635 mm |
| Depth with door open | 1180 mm |
| Installation compartment width | 963 mm |
| Installation compartment depth | 785 mm |
| Installation compartment height | 1840 mm |
| Package width | 972 mm |
| Package depth | 770 mm |
| Package height | 1891 mm |
| Package weight | 159.8 kg |
| LG technologies (food storage) | DoorCooling+™, FreshConverter™, Ice Dispenser, LINEARCooling™, Multi-Air Flow, Smart Diagnosis, Smart Inverter Compressor™, SmartThinQ, ThinQ, Total No Frost, UVNano™ |
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.lg.com/uk/support/product-support/product-registration/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £55 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.