5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG GSXE81PYBE
American Fridge Freezer, Silver, E Rated, Non-Plumbed
£1,599.99
Service that goes further
- Product code: GSXE81PYBE
- Net Capacity - Fridge 407 Litres/Freezer 221 Litres
- Knock twice for an InstaView of contents at a gaze, save energy and keep food fresher.
- Fit & Max: Sleek Design with slim doors Maximises Storage space for groceries.
- Zero Clearance doors with precision hinges deliver wide swing and smooth drawer access, even in tight spaces.
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1790 x 913 x 735
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | LG |
| Model | GSXE81PYBE |
| EAN: | 8806096893173 |
| Knock twice for an InstaView of contents at a gaze, save energy and keep food fresher. | |
| Fit & Max: Sleek Design with slim doors Maximises Storage space for groceries. | |
| Zero Clearance doors with precision hinges deliver wide swing and smooth drawer access, even in tight spaces. | |
| DoorCooling cools more evenly and faster than conventional systems, preserving freshness. | |
| Total No Frost cools faster through multiple air vents with a frost-free environment. |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Silver |
| Number of doors | 2 door(s) |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Prime Silver |
| Display type | LED |
| Total net capacity | 628 L |
| Climate class | T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Icemaker | Yes |
| Ice dispenser | Yes |
| Ice crushing | Yes |
| Fridge net capacity | 407 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Freezer net capacity | 221 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Freezing capacity | 12 kg/24h |
| Storage time during power failure | 2 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 345 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 913 mm |
| Depth | 735 mm |
| Height | 1790 mm |
| Weight | 128 kg |
| Package width | 972 mm |
| Package depth | 770 mm |
| Package height | 1891 mm |
| Package weight | 138 kg |
| LG technologies (food storage) | Craft Ice™, Door-in-Door™, DoorCooling+™, FreshConverter™, Ice Dispenser, InstaView™ Door-in-Door™, Metal Fresh, LINEARCooling™, Smart Diagnosis, Smart Inverter Compressor™, ThinQ, Total No Frost, UVNano™ |
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.lg.com/uk/support/product-support/product-registration/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.