5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG GSXE91BSAD
American Fridge Freezer, Stainless Steel, D Rated, Non-Plumbed
£1,149
Save £450
Was £1,599
Free Delivery
Spread the cost:
£95.75 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: GSXE91BSAD/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £1,599.00
- Net Capacity - Fridge 407 Litres/Freezer 221 Litres
- InstaView
- Door-In-Door
- Linear Cooling
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1790 x 913 x 735
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | LG |
| Model | GSXE91BSAD |
| EAN: | 0200000028684 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| InstaView | |
| Door-In-Door | |
| Linear Cooling | |
| DoorCooling+ | |
| Smart Inverter Compressor | |
| ThinQ WiFi with Smart Learner |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Stainless steel |
| Number of doors | 3 door(s) |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Brushed Steel |
| Door-in-Door function | Yes |
| Child lock | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Refrigerating medium | R600a |
| Shelves material | Tempered glass/Plastic |
| Shelf finish type | Metallic frame |
| Door balconies material | Plastic |
| Number of compressors | 1 |
| Door handle(s) note | |
| Chrome wire wine rack | Yes |
| Door hinge | Left/right |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door gasket type | Push-in gasket |
| Flame-retardant back | Yes |
| Door hinge type | Fixed hinge |
| Ventilation | Yes |
| Total net capacity | 628 L |
| Climate class | T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Icemaker | Yes |
| Cooling system | Dynamic (fan-assisted) |
| Dispenser placement | Thru the door |
| Water supply type | Water tank |
| Water tank capacity | 4.3 L |
| Ice dispenser | Yes |
| Ice crushing | Yes |
| Holiday function | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fridge net capacity | 407 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Number of egg balconies | 0 |
| Bottle rack | Yes |
| Fridge temperature range | 1 - 7 °C |
| Super Cool function | Yes |
| Fast Cooling function | Yes |
| Fridge number of compressors | 1 |
| Internal metal backwall design (fridge) | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 221 L |
| Freezer position | Side-placed |
| Freezing capacity | 12 kg/24h |
| Storage time during power failure | 2 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Freezer door balconies | 2 |
| Freezer temperature (min) | -23 °C |
| Fast freeze function | Yes |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Freezer number of compressors | 1 |
| Freezer number of doors | 1 |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment gross capacity | 45 L |
| Fresh zone compartment net capacity | 44 L |
| Beverage door | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| High temperature indication | Yes |
| Cord length | 1.9 m |
| Wi-Fi | Yes |
| Apps supported | LG ThinQ |
| Number of cameras | 0 |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 276 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 913 mm |
| Depth | 735 mm |
| Height | 1790 mm |
| Weight | 142 kg |
| Depth without handle | 735 mm |
| Width with door open | 1635 mm |
| Depth with door open | 1180 mm |
| Installation compartment width | 1013 mm |
| Installation compartment depth | 785 mm |
| Installation compartment height | 1840 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 972 x 770 x 1891 mm |
| Package volume | 1415300 cm³ |
| Package width | 972 mm |
| Package depth | 770 mm |
| Package height | 1891 mm |
| Package weight | 151.7 kg |
| LG technologies (food storage) | Door-in-Door™, DoorCooling+™, FreshConverter™, Frost Free Freezer, Ice Dispenser, InstaView™ Door-in-Door™, InstaView™ ThinQ™, Metal Fresh, NatureFRESH™ with DoorCooling+™, NatureFRESH™ with Linear Cooling™, Slim SpacePlus® Ice System, Smart Inverter Compressor™, ThinQ, Total No Frost, UVNano™ |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| PSTI certified | Yes |
| No Frost system | Yes |
| Multi-airflow system | Yes |
| Interior light | Yes |
| Installation compartment dimensions (WxDxH) | 1013 x 785 x 1840 mm |
| Control position | Internal |
| Built-in freezer | Yes |
| Door opening angle | 120° |
| LED indicators | Temperature, Wi-Fi |
| Dimensions (WxDxH) | 913 x 735 x 1790 mm |
| Total capacity | 628 L |
| Overall height | 1790 mm |
| Gross weight | 151.7 kg |
| Country of origin | China |
| Model year | 2024 |
| Operating temperature (T-T) | 16 - 43 °C |
| Feet adjustment type | Front |
| Electronic control | Yes |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1962320 |
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.lg.com/uk/support/product-support/product-registration/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £383 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.