Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense H20MOMBS4HGUK
Microwave
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: H20MOMBS4HGUK
- Capacity (Usable Litres) - 20
- Power Output - 700 W
- 20L Capacity - The ideal size for single or small households
- Grill Combo
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 261 x 455 x 326
Packed with the microwave fundamentals, plus more. Cook, defrost and grill meals in the H20MOMBS4HGUK 20L microwave. With a sleek, mirrored finish, this compact design will sit conveniently on your kitchen worktop. But the Hisense microwave is not just about looks, it's about convenience and versatility. Featuring a grill combo function, it allows you to explore a multitude of cooking techniques, from grilling juicy steaks to golden topped cheesy lasagne, all with the convenience of a single appliance. And with 9 automatic programmes at your fingertips, preparing delicious meals has never been easier. Simply select your desired dish and let the microwave take care of the rest. When it comes to defrosting, it's precise function ensures that your ingredients retain their texture and flavour, guaranteeing tasty results. And lets not forget about practicality. Designed with your convenience in mind, the Hisense microwave is easy to clean, allowing you to simply wipe away any spillages or splashes with a damp cloth.
| Type | Microwave |
| Brand | Hisense |
| Model | H20MOMBS4HGUK |
| EAN: | 3838782685873 |
| 20L Capacity - The ideal size for single or small households. Fit a large 25.5cm dinner plate inside, whilst utilising the multi-level cooking capabilities, allowing you to cook multiple foods at once | |
| Grill Combo - Grill combo offers three dynamic cooking options to suit your culinary needs. Opt for grill-only mode to achieve that perfect golden crust on your dish. Option two: select the perfect blend of grill and microwave with two distinct combinations, favouring more microwaves and less grill for rapid cooking which is ideal for roasting smaller cuts of meat or baking pizzas. Alternatively, select less microwaves and more grill for a slower, more traditional approach to cooking. With this innovative function, enhance your cooking experience for effortlessly and efficient prepared meals | |
| 9 Automatic Programmes - New to cooking? Auto programmes will guide you through the process. With a variety recipes to choose from, all you need to do is set the dish type, weight and press start, allowing you to relax whilst the microwave does the job for you | |
| Multiphase Cooking - Programme a combination of up to two different functions, allowing you to sit back and relax whilst your microwave does the job for you | |
| Timer - Sit back and relax and you'll be notified with an audible alert once cooking is complete | |
| Easy Clean - Dont worry about food splatters as the interior can be easily wiped down with a wet cloth | |
| Compact Size - Discover convenience in a compact package with our 20L capacity microwave. Designed to fit seamlessly into any space, its compact size boasts an attractive mirror-finish design |
| Product type | Combination microwave |
| Appliance placement | Countertop |
| Interior capacity | 20 L |
| Microwave power | 700 W |
| Built-in display | Yes |
| Grill power | 800 W |
| Number of power levels | 5 |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 255 mm |
| Interior light | Yes |
| Display type | LED |
| Integrated clock | Yes |
| Timer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Auto cook function | Yes |
| Number of auto cooking programs | 9 |
| Connected load | 1250 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 455 mm |
| Depth | 326 mm |
| Height | 261 mm |
| Weight | 10.2 kg |
| Hisense technologies (cooking) | Automatic Programmes, Child lock, Defrost function, Multiphase Cooking, Smart Cook |
| Package width | 491 mm |
| Package depth | 363 mm |
| Package height | 286 mm |
| Package weight | 11.1 kg |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Microwave
Brand
Hisense
Model
H20MOMBS4HGUK
Price
£69.99
Rating
4.8
Ean
3838782685873
POWER
AC input frequency
50 Hz
AC input voltage
230 V
Connected load
1250 W
Current
10 A
FEATURES
Appliance placement
Countertop
Built-in display
Yes
Child lock
Yes
Display type
LED
Grill power
800 W
Integrated clock
Yes
Interior capacity
20 L
Interior light
Yes
Microwave power
700 W
Number of power levels
5
Product type
Combination microwave
Timer
Yes
Turntable
Yes
Turntable size
255 mm
COOKING FUNCTIONS & PROGRAMS
Auto cook function
Yes
Convection cooking
Yes
Defrost function
Yes
Grill
Yes
Number of auto cooking programs
9
Reheat function
Yes
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
326 mm
Height
261 mm
Weight
10.2 kg
Width
455 mm
BRAND-SPECIFIC FEATURES
Hisense technologies (cooking)
Automatic Programmes, Child lock, Defrost function, Multiphase Cooking, Smart Cook
PACKAGING DATA
Package depth
363 mm
Package height
286 mm
Package weight
11.1 kg
Package width
491 mm

Loading
You've added an item to your basket.