2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense H29MOBS9HGUK
Microwave with Grill, Black
£89
£95 with delivery
- Product code: H29MOBS9HGUK
- Capacity (Usable Litres) - 29
- Power Output - 900 W
- 29L Capacity - The perfect kitchen companion for busy households
- 900W Power - Accelerate cooking speeds with 900W of power
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 290 x 495 x 395
| Type | Microwave with Grill |
| Brand | Hisense |
| Model | H29MOBS9HGUK |
| EAN: | 3838782637919 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| 29L Capacity - The perfect kitchen companion for busy households. With its roomy interior, this versatile appliance makes cooking, reheating and defrosting a breeze. Whether you're preparing snacks or full meals, our microwave combines convenience and efficiency. Unlock the power of 29 litres and enjoy fast, reliable cooking at your fingertips | |
| 900W Power - Accelerate cooking speeds with 900W of power | |
| Grill Function - Enjoy a crispy, cheesy topped pasta bake or lasagne? Place under the grill for direct heat, resulting in bubbling hot, golden deliciousness | |
| 7 Automatic Programmes - New to cooking? Auto programmes will guide you through the process. With a variety recipes to choose from, all you need to do is set the dish type, weight and press start, allowing you to relax whilst the microwave does the job for you | |
| Smart Cook - Perfect for those times when you are in a hurry. Easily select from 1-6 on the control panel to start cooking at 100% power (each number represents cooking time in minutes) | |
| Multiphase Cooking - Programme a combination of up to two different functions, allowing you to sit back and relax whilst your microwave does the job for you | |
| Timer - Sit back and relax and you'll be notified with an audible alert once cooking is complete |
| Appliance placement | Countertop |
| Product type | Grill microwave |
| Interior capacity | 29 L |
| Microwave power | 900 W |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black |
| Grill power | 1100 W |
| Number of power levels | 11 |
| Door open type | Pull-out |
| Door hinge | Left |
| Door opening | Side opening |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 288 mm |
| Interior light | Yes |
| Display type | LED |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Door colour | Black |
| Door material | Glass |
| Interior material | Stainless steel |
| Turntable material | Glass |
| Country of origin | China |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Cooking programs | Meat, Pizza, Popcorn, Potato |
| Number of cooking programs | 7 |
| Auto cook function | Yes |
| Number of auto cooking programs | 7 |
| Connected load | 1450 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 495 mm |
| Depth | 395 mm |
| Height | 290 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 334 x 347.6 x 251.5 mm |
| Installation compartment width | 495 mm |
| Installation compartment depth | 395 mm |
| Installation compartment height | 290 mm |
| Weight | 13.6 kg |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 541 mm |
| Package depth | 463 mm |
| Package height | 323 mm |
| Package weight | 15.3 kg |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £29.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.