1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Vax H85GAB10
Handheld Vacuum Cleaner
£39.99
£45.99 with delivery
- Product code: H85-GA-B10
- Bin Capacity (Litres) - 0.3
- Battery Life - 15 min
- Weight - 1.59 kg
- Cordless convenience for quick everyday clean ups
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 141 x 163 x 372

| Type | Handheld Vacuum Cleaner |
| Brand | Vax |
| Model | H85GAB10 |
| Also known as: | H85-GA-B10 |
| EAN: | 5012512157498 |
| Cordless convenience for quick everyday clean ups | |
| Up to 15 minutes runtime | |
| Lightweight weighing only 1.3KG | |
| Easy to empty | |
| Great for cleaning hard to reach areas | |
| 0.3L capacity | |
| Built in Crevice Tool |
| Cleaning type | Dry |
| Vacuum air filtering | HEPA |
| Dirt separating method | Filtering |
| Cleaning surfaces | Bare floor, Carpet, Hard floor, Stair steps, Upholstery |
| Suitable for all types of surface | Yes |
| Surface selection | Yes |
| Power control | Mechanical |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | White |
| Dirt capacity dry | 0.3 L |
| Washable filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Cord length | 0 m |
| Easy to empty container | Yes |
| Fingertip controls | Yes |
| Power source | Battery |
| Runtime | 15 min |
| Charging time | 3 h |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Initial charging time | 3 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight | 1.59 kg |
| Width | 163 mm |
| Depth | 372 mm |
| Height | 141 mm |
| Number of packages | 1 |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 2 kg |
| Batteries included | Yes |
| Charging base | Yes |
Bagless Design
Cordless Convenience
1 year parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. Proof of purchase will be required for registration. To activate your warranty go to www.vax.co.uk/registration.
1
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £13.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.