2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense HB20MOBX5UK
Built-In Microwave, Black
£179
Service that goes further
- Product code: HB20MOBX5UK
- Capacity (Usable Litres) - 20
- Power Output - 800 W
- Timer helps you cook food to perfection
- Automatic programmes take the guesswork out of cooking
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 382 x 594 x 335
| Type | Built-In Microwave |
| Brand | Hisense |
| Model | HB20MOBX5UK |
| EAN: | 3838782495861 |
| Timer helps you cook food to perfection | |
| Automatic programmes take the guesswork out of cooking | |
| 20L capacity & 24.5cm turntable for large dinner plates | |
| 800 Watt power output for fast cooking | |
| Easy-to-use touch controls |
| Appliance placement | Built-in |
| Product type | Solo microwave |
| Interior capacity | 20 L |
| Microwave power | 800 W |
| Control type | Buttons, Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of power levels | 5 |
| Door open type | Button |
| Door hinge | Left |
| Door opening | Side opening |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 24.5 mm |
| Interior light | Yes |
| Display type | LED |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Door colour | Black |
| Interior material | Stainless steel |
| Clock function | Yes |
| Turntable material | Glass |
| Cord length | 1 m |
| Country of origin | China |
| Defrost function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Cooking programs | Meat, Pasta, Pizza, Potato |
| Number of cooking programs | 8 |
| Auto cook function | Yes |
| Number of auto cooking programs | 8 |
| Connected load | 1250 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 594 mm |
| Depth | 335 mm |
| Height | 382 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 295 x 314 x 218 mm |
| Installation compartment width | 568 mm |
| Installation compartment depth | 340 mm |
| Installation compartment height | 362 mm |
| Weight | 14 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 404 mm |
| Package height | 445 mm |
| Package weight | 15.4 kg |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.