10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko HIAW75225SXE
75cm 5 Burner Gas Hob, Stainless Steel
£179
£199 with delivery
- Product code: HIAW75225SXE/NP
- NO PACKAGING - WAS £99
- Auto Ignition
- Flame Failure Safety Device
- High-Efficiency Gas Burners
- Hard Wired
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 46 x 750 x 510
| Type | 5 Burner Gas Hob |
| Brand | Beko |
| Model | HIAW75225SXE |
| EAN: | 0200000003907 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Auto Ignition | |
| Flame Failure Safety Device | |
| High-Efficiency Gas Burners | |
| High Power Wok Burner | |
| PractiClean Hob |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 750 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Stainless steel |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Simmer |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 1000 W |
| Cooking zone 2 type | Large |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 2900 W |
| Cooking zone 3 type | Regular |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Right front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 1750 W |
| Cooking zone 4 type | Regular |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1750 W |
| Cooking zone 5 type | Wok |
| Wok burner | Yes |
| Wok burner position | Middle |
| Wok burner power | 5000 W |
| Number of simultaneously used cooking zones | 5 |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Knobs colour | Black |
| Pan support material | Cast iron |
| Adjustable flame | Yes |
| Simmer cooking zone | 1000 W |
| Regular cooking zone | 1750 W |
| Large cooking zone | 2900 W |
| Certification | PREN30-1-1 |
| Control type | Rotary |
| Control position | Top front |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | Automatic ignition |
| Flame failure device | Yes |
| Connected load (gas) | 12400 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Gas type | Liquefied Petroleum Gas (LPG) |
| Width | 750 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 46 mm |
| Weight | 12.5 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Package tare weight | 1.15 kg |
| Package width | 830 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 13.7 kg |
| Compliance certificates | RoHS, WEEE |
Auto Ignition
Using your hob is quick and easy thanks to the auto ignition. Simply press and turn the dial to begin cooking straight away.
Flame Failure Safety Device
Providing peace of mind, this device will automatically cut the gas supply if the flame accidently goes out.
High-Efficiency™ Gas Burners
Helping you save money on your energy bills, the special design of our high efficiency gas burners helps them distribute more heat quickly and evenly across the bottom of your pan. This makes them up to 25% more efficient than standard burners and can cut down cooking times too, helping you get dinner on the table up to 35% quicker.
High Power Wok Burner
Great for cooking stir fry, the wok burner evenly distributes high power heat across the bottom of your pan. Not only does this improve cooking performance, but it can also save you time in the kitchen by cooking your food faster too.
PractiClean™ Hob
Thanks to its special Nano Coating, this hob is much easier to clean than a standard hob. Its also scratch-resistant and finger-mark proof too.
10 years parts and 2 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £59.67 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.