Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko HIC64402T
58cm Ceramic Hob
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: HIC64402T
- Extendable Cooking Zone
- Easy Installation Clips
- Smooth Surface
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 37 x 580 x 510
| Type | Ceramic Hob |
| Brand | Beko |
| Model | HIC64402T |
| EAN: | 5023790022439 |
| Extendable Cooking Zone | |
| Easy Installation Clips | |
| Smooth Surface | |
| Child Lock | |
| Heat Indicators |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob type | Ceramic |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Simmer |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 diameter | 140 mm |
| Cooking zone 1 power | 2200 W |
| Cooking zone 1 boost | 2200 W |
| Cooking zone 2 type | Large |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 diameter | 120 \ 210 mm |
| Cooking zone 2 power | 1200 W |
| Cooking zone 3 type | Regular |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Right front |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 3 power | 1500 W |
| Cooking zone 4 type | Regular |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 diameter | 160 mm |
| Cooking zone 4 power | 1700 W |
| Front left rapidlite booster | 2.2 kW |
| Number of power levels | 9 |
| Overflow protection | Yes |
| Certification | CE |
| Control type | Touch |
| Control position | Top front |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Hob on indicator | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Connected load (electric) | 6700 W |
| Current | 30 A |
| Power plug type | Hard Wired |
| Width | 580 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 37 mm |
| Weight | 7.4 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Package tare weight | 910 g |
| Package width | 655 mm |
| Package depth | 555 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 9.1 kg |
| Compliance certificates | CE |
Extendable Cooking Zone
Offering flexible cooking, the cooking zone can be extended for larger pots, or reduced for smaller ones, so you only heat up the area you need.
Easy Installation Clips
For quick and easy installation, mounted clips on the side of the hob will secure it in any place, without needing screws or fixing features.
Smooth Surface
Easy to clean and stylish, the smooth surface of this hob has been designed with high quality, durable glass which also allows you to move pans from burner to burner with ease.
Child Lock
You can stop curious little fingers from accidentally playing with the hob's settings, thanks to our child safety lock.
Heat Indicators
For added safety, the heat indicators will display a visible 'H' to warn you if the hob has not cooled down enough.

Loading
You've added an item to your basket.