10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko HII64201MT
58cm Induction Hob, Black
£219
- Product code: HII64201MT
- Induction Technology
- Flexible Cooking Zones
- Direct Access Control
- Hard Wired
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 52 x 580 x 510
| Type | Induction Hob |
| Brand | Beko |
| Model | HII64201MT |
| EAN: | 8690842255366 |
| Induction Technology | |
| Flexible Cooking Zones | |
| Direct Access Control | |
| Maximum Safety | |
| Easy Installation Clips | |
| Child Lock |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Regular |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 power | 2000 W |
| Cooking zone 1 boost | 2300 W |
| Cooking zone 2 type | Regular |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 2000 W |
| Cooking zone 2 boost | 1800 W |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 position | Right front |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 1600 W |
| Cooking zone 3 boost | 2300 W |
| Cooking zone 4 type | Simmer |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 power | 2000 W |
| Cooking zone 4 boost | 2300 W |
| Simmer cooking zone shape | Round |
| Simmer cooking zone diameter | 145 mm |
| Regular cooking zone shape | Rectangular |
| Regular cooking zone diameter | 180 mm |
| Large cooking zone shape | Round |
| Large cooking zone diameter | 210 mm |
| Front left rapidlite booster | 2.3 kW |
| Front right rapidlite booster | 1.8 kW |
| Rear right rapidlite booster | 2.3 kW |
| Rear left rapidlite booster | 2.3 kW |
| Simmer cooking zone | 1600 W |
| Regular cooking zone | 2000 W |
| Large cooking zone | 2000 W |
| Boost function | Yes |
| Boost simmer cooking zone | 1800 W |
| Boost regular cooking zone | 2300 W |
| Boost large cooking zone | 2300 W |
| Number of power levels | 9 |
| Pan detection | Yes |
| Certification | CE |
| Control type | Touch |
| Control position | Top front |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Hob on indicator | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Connected load (electric) | 7200 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 32 A |
| Width | 580 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 52 mm |
| Weight | 9.5 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Package tare weight | 1.16 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 10.5 kg |
| Compliance certificates | CE |
Induction Technology
Helping you keep energy bills low, induction technology uses electromagnetic waves to cleverly recognise the size of your pots and pans heating only the pan surface you're using and not the whole cooking zone, providing fast and efficient heating.
Flexible Cooking Zones
Great for when you need to use a larger pan, you can easily merge two cooking zones to create a bigger zone thanks to our IndyFlex technology.
Direct Access Control
Perfect for when you have multiple dishes on the hob, direct access control offers complete control and flexibility in the kitchen, allowing you to easily select the ideal power settings for each zone at the touch of a button.
Maximum Safety
When a pan is removed from a cooking zone, the induction current breaks, so heat will begin to reduce straight away. Because only the surface area of your pan heated, the rest of the cooking zone isn't in use.
Easy Installation Clips
For quick and easy installation, mounted clips on the side of the hob will secure it in any place, without needing screws or fixing features.
Child Lock
You can stop curious little fingers from accidentally playing with the hob's settings, thanks to our child safety lock.
10 years parts and 2 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Fri 29th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.