Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko HII64401QT
59cm Induction Hob
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: HII64401QT
- Induction Technology
- Maximum Safety
- Easy Installation Clips
- Electrical Connection - Hard Wired
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 52 x 590 x 520
| Type | Induction Hob |
| Brand | Beko |
| Model | HII64401QT |
| EAN: | 8690842693298 |
| Induction Technology | |
| Maximum Safety | |
| Easy Installation Clips | |
| Child Lock |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power | 1400 W |
| Cooking zone 2 boost | 1800 W |
| Cooking zone 3 position | Right front |
| Cooking zone 3 power | 1400 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Number of power levels | 9 |
| Overflow protection | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Timer | Yes |
| Hob on indicator | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Beko technologies (cooking) | Booster |
| Width | 590 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 52 mm |
| Weight | 9.8 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 10.8 kg |
| Compliance certificates | CE |
Induction Technology
Helping you keep energy bills low, induction technology uses electromagnetic waves to cleverly recognise the size of your pots and pans heating only the pan surface you're using and not the whole cooking zone, providing fast and efficient heating.
Maximum Safety
When a pan is removed from a cooking zone, the induction current breaks, so heat will begin to reduce straight away. Because only the surface area of your pan heated, the rest of the cooking zone isn't in use.
Easy Installation Clips
For quick and easy installation, mounted clips on the side of the hob will secure it in any place, without needing screws or fixing features.
Child Lock
You can stop curious little fingers from accidentally playing with the hob's settings, thanks to our child safety lock.
Compare with similar items
Customers also bought
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.

Loading
You've added an item to your basket.