2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko HII85700UFT
78cm Induction Hob, Black
£379.06
- Product code: HII85700UFT
- Flexible Cooking Zones
- Induction Technology
- Maximum Safety
- Hard Wired
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 48 x 780 x 520
| Type | Induction Hob |
| Brand | Beko |
| Model | HII85700UFT |
| EAN: | 8690842496424 |
| Flexible Cooking Zones | |
| Induction Technology | |
| Maximum Safety | |
| Easy Installation Clips | |
| Touch Slide Control | |
| Booster Function | |
| Direct Touch Control |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 780 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Regular |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 power | 1500 W |
| Cooking zone 1 boost | 2000 W |
| Cooking zone 2 type | Regular |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 1500 W |
| Cooking zone 2 boost | 2200 W |
| Cooking zone 3 type | Regular |
| Cooking zone 3 position | Right front |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 1500 W |
| Cooking zone 3 boost | 2000 W |
| Cooking zone 4 type | Large |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 power | 2400 W |
| Cooking zone 4 boost | 3700 W |
| Cooking zone 5 type | Wok |
| Cooking zone 5 position | Central |
| Cooking zone 5 power source | Electric |
| Cooking zone 5 power | 2400 W |
| Wok burner | Yes |
| Wok burner position | Middle |
| Flexible cooking zone | Yes |
| Front left rapidlite booster | 2 kW |
| Front right rapidlite booster | 2.2 kW |
| Rear right rapidlite booster | 3.7 kW |
| Rear left rapidlite booster | 2 kW |
| Boost function | Yes |
| Number of power levels | 9 |
| Overflow protection | Yes |
| Certification | CE |
| Control type | Touch |
| Control position | Top front |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Hob on indicator | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Current | 32 A |
| Width | 780 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 48 mm |
| Weight | 11 kg |
| Installation compartment width | 750 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Package tare weight | 1.96 kg |
| Package width | 860 mm |
| Package depth | 680 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 13 kg |
| Compliance certificates | CE |
Flexible Cooking Zones
Great for when you need to use a larger pan, you can easily merge two cooking zones to create a bigger zone thanks to our IndyFlex technology.
Induction Technology
Helping you keep energy bills low, induction technology uses electromagnetic waves to cleverly recognise the size of your pots and pans heating only the pan surface you're using and not the whole cooking zone, providing fast and efficient heating.
Maximum Safety
When a pan is removed from a cooking zone, the induction current breaks, so heat will begin to reduce straight away. Because only the surface area of your pan heated, the rest of the cooking zone isn't in use.
Easy Installation Clips
For quick and easy installation, mounted clips on the side of the hob will secure it in any place, without needing screws or fixing features.
Touch Slide Control
Select the perfect heat setting out of 19 levels for your food using the easy-to-use touch slide control on our electric hobs.
Booster Function
Cleverly boils on a built in hob, allowing each cooking zone to cook on maximum power then return to normal heat once boiled
Direct Touch Control
Giving you complete control and flexibility in the kitchen, touch controls for each cooking zone allow you to adjust the heat level of your pots and pans separately, at the simple touch of a button.
Loading
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.beko.co.uk/register.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

You've added an item to your basket.