10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko HIIP64530UFT
59cm Induction Hob, Black
£299.99
- Product code: HIIP64530UFT
- Induction Technology
- Plug&Play
- Slider Direct Access Control
- Electrical Connection - Plug In
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 48 x 590 x 520

| Type | Induction Hob |
| Brand | Beko |
| Model | HIIP64530UFT |
| EAN: | 8690842691768 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| Induction Technology | |
| Plug&Play | |
| Slider Direct Access Control | |
| Maximum Safety | |
| Booster Function | |
| Easy Installation Clips |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 1 power | 1500 W |
| Cooking zone 1 boost | 2000 W |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 2 power | 1500 W |
| Cooking zone 2 boost | 2000 W |
| Cooking zone 3 position | Right front |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 3 power | 1200 W |
| Cooking zone 3 boost | 1800 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 diameter | 210 mm |
| Cooking zone 4 power | 2400 W |
| Cooking zone 4 boost | 3000 W |
| Number of power levels | 9 |
| Overheat protection | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Certification | CE, UKCA |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Hob on indicator | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Connected load (electric) | 3600 W |
| Power plug type | Type G |
| Beko technologies (cooking) | Booster |
| Width | 590 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 48 mm |
| Weight | 10.6 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Package width | 630 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 11.5 kg |
| Compliance certificates | CE |
Induction Technology
Helping you keep energy bills low, induction technology uses electromagnetic waves to cleverly recognise the size of your pots and pans heating only the pan surface you're using and not the whole cooking zone, providing fast and efficient heating.
Plug&Play
For quick and hassle-free installation, this induction hob can be plugged directly into a standard 13 Amp socket, eliminating the need for a hardwired connection. To further simplify the process, mounted clips on the side of the hob securely hold the appliance in place without the necessity of screws or other fixing features.
Slider Direct Access Control
With the touch of a finger, you can precisely adjust the temperature of each cooking zone thanks to Slider Direct Access Control.
Maximum Safety
When a pan is removed from a cooking zone, the induction current breaks, so heat will begin to reduce straight away. Because only the surface area of your pan heated, the rest of the cooking zone isn't in use.
Booster Function
Cleverly boils on a built in hob, allowing each cooking zone to cook on maximum power then return to normal heat once boiled
Easy Installation Clips
For quick and easy installation, mounted clips on the side of the hob will secure it in any place, without needing screws or fixing features.
Loading
10 years parts and 2 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £100 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





You've added an item to your basket.