2
Year
Warranty
Elica Hilight-X-16-WH
Ceiling Extractor, White, A+ Rated
Retail Price
£1,299
Free Delivery
Spread the cost:
£108.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: HILIGHT-X-16-WH
- Extraction Rate (m³/h) - 720
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- High level extraction rate upto 720m/hr
- Exclusive slim 16cm height design for space saving when limited space is available
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 160 x 1000 x 570
Energy
Rating
| Type | Ceiling Extractor |
| Brand | Elica |
| Model | Hilight-X-16-WH |
| Also known as: | HILIGHT-X-16-WH, HilightX16WH |
| High level extraction rate upto 720m/hr | |
| Exclusive slim 16cm height design for space saving when limited space is available | |
| Suitable for duct out extraction or recirculation with additional filter kit | |
| 3 speeds and 2 intensive boosts | |
| Quiet operation upto 68dBA |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | B |
| Grease filtering efficiency class | F |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 68 dB |
| Boost position air extraction power | 720 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 51 dB |
| Noise level (high speed) | 68 dB |
| Type | Ceiling built-in |
| Product colour | White |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Grease filter type | Aluminium |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 7 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Lighting position | Front/Back |
| Energy efficiency class | A+ |
| Annual energy consumption | 50 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 189 W |
| Width | 1000 mm |
| Depth | 570 mm |
| Height (min) | 160 mm |
| Height (max) | 160 mm |
| Installation compartment width | 980 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
2 years parts and labour.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 27th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £433 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew




Loading
You've added an item to your basket.