5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Blomberg HIN651N
Induction Electric Cooker with Double Oven, Grey, A Rated
£549
Save £170.99
Was £719.99
£569 with delivery
Spread the cost:
£45.75 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: HIN651N/NP
- EX DISPLAY - WAS £719.99 - THIS PRODUCT MAY HAVE SOME SMALL MARKS/SCRATCHES
- Capacity (Usable Litres) - 75/36
- Hob Type - Zone induction hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 4
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 600 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Induction Electric Cooker with Double Oven |
| Brand | Blomberg |
| Model | HIN651N |
| EAN: | 0200000004042 |
| This product has been on display in our showroom and may have some small marks/scratches. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Fan Cooking | |
| Touch Control LED Display | |
| Catalytic Liners | |
| Induction Hob Technology |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Anthracite |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Control panel material | Metal |
| Certification | EN 60335-2-6, PEN30 |
| Hob type | Zone induction hob |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 power | 2000 W |
| Cooking zone 1 boost | 2300 W |
| Cooking zone 2 position | Right front |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 1600 W |
| Cooking zone 2 boost | 1800 W |
| Cooking zone 3 position | Left rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 2000 W |
| Cooking zone 3 boost | 2300 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 power | 2000 W |
| Cooking zone 4 boost | 2300 W |
| Hob on indicator | Yes |
| Adjustable heat settings | Yes |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 75 L |
| Oven position | Bottom |
| Oven thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Oven door material | Glass |
| Number of glass door panels | 3 |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Removable shelf runners | Yes |
| Interior light | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Convection power | 1800 W |
| Cleaning type | Catalytic |
| Open door grilling | Yes |
| Oven cooking method | Static |
| Cooling fan | Yes |
| Static cooking | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Internal coating colour | Black |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Top |
| Oven 2 net capacity | 36 L |
| Oven 2 power | 1900 W |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 grill type | Variable rate grill |
| Oven 2 grill power | 1900 W |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Oven 2 thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 door material | Glass |
| Oven 2 number of glass door panels | 3 |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 1 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 2 |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 removable shelf runners | Yes |
| Hob timer | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Hob timer type | Digital |
| Oven timer type | Digital |
| Timer type | Digital |
| Timer touch control | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Energy consumption (forced convection) | 0.79 kWh |
| Connected load (electric) | 11400 W |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.75 kWh |
| Minimum fuse protection | 32 A |
| Recommended for hardwiring | Yes |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Grill plate | Yes |
| Grill plate width | 460 mm |
| Grill plate depth | 370 mm |
| Grill plate height | 40 mm |
| Grill grid included | Yes |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 59.2 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1025 mm |
| Package weight | 63.5 kg |
| Compliance certificates | CE |
Fan Cooking
Fan heating ensures even cooking with a consistent temperature throughout the oven, ideal for everything from roasting to baking.
Touch Control LED Display
Navigate your oven and achieve precise cooking times with our user-friendly touch control LED display.
Catalytic Liners
Maintain the cleanliness of your oven with minimal effort, our catalytic liners are expertly crafted to trap grease and grime from the interior of the oven.
Induction Hob Technology
Induction hob technology heats only your pans surface, speeding up cooking and instantly cooling the cooking zone when the pan is removed.
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.blomberg.co.uk/support/register.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Ex Display Item
This product has been on display in our showroom and may have some small marks/scratches.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £183 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.