2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
HISEPACK253
Hisense Washing Machine and Heat Pump Tumble Dryer Pack, 10.5kg, 1400 Spin, White, A Rated
£900.60
Save £47.40
Separate Price: £948
Service that goes further
WF5S1045BW 5S Series
Washing Machine
- A
- Capacity (kg) - 10.5
- Spin Speed (rpm) - 1310
- 10.5KG Capacity, 1400spin
- Steam - 99.9% Allergens removed
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 595 x 610 (depth excludes knobs and door)
- Warranty - 2 years parts and labour
DH5S102BW 5S Series
Heat Pump Tumble Dryer
- A+++
- Capacity (kg) - 10
- Quick Dry -Hisenses Quick Dry 30 is a drying program that saves you both time and energy
- Ion Refresh
- Auto Dry
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 595 x 640 (depth excludes knobs and door)
- Warranty - 2 years parts and labour
Hisense WF5S1045BW 5S Series
Washing Machine, 10.5kg, 1400 Spin, White, A Rated
| Type | Washing Machine |
| Brand | Hisense |
| Model | WF5S1045BW 5S Series |
| Components | WF5S1045BW, DH5S102BW |
| Also known as: | HISEPACK253 |
| EAN: | 6901101825575 |
| 10.5KG Capacity, 1400spin | |
| Steam - 99.9% Allergens removed | |
| Connected LIfe - WIFI enable device | |
| 19 Programmes |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Colour name | WHITE |
| Inverter technology | Yes |
| Display type | LED |
| Control panel colour | White |
| Door opening | Side opening |
| Door opening angle | 135° |
| Door colour | Black |
| Drum material | Stainless steel |
| Cord length | 1.5 m |
| Water fill | Cold |
| Motor type | Brushless |
| Door panel included | Yes |
| Country of origin | China |
| Certification | SGS certiffication |
| Rated capacity | 10.5 kg |
| Maximum spin speed | 1310 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 19 |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Noise level (wash) | 42 dB |
| Washing programs | Cold, Pre-wash, Quick, Wool |
| Overflow protection | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Delay start (max) | 12 h |
| Timer | Yes |
| Cycle time (max) | 239 min |
| Cycle time (quick washing program) | 15 min |
| Half-load | Yes |
| Rinsing effectiveness | 5 g/kg |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Minimum spin speed | 1400 RPM |
| Residual moisture | 52% |
| Adjustable temperature | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Maximum washing temperature | 41 °C |
| Anti-Crease function | Yes |
| No spin | Yes |
| Child lock | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Automatic dosing system | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Stackable | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Hisense technologies (clothes care) | Allergy Care, Auto Dose, Big LED Display, Child lock, ConnectLife app, Drum Clean, Durable Inverter, Favourite, Half load, Hygiene Guard, Jet Wash, Pause & Add, Quick Wash, Self-Diagnostic, Smart Assist, Smart Link, Steam |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 52 kWh |
| Water consumption per cycle | 41 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.52 kWh |
| Power consumption (standby) | 0 W |
| Power consumption (off) | 0.49 W |
| Energy consumption (off) | 0.49 kWh |
| Power consumption (left-on) | 0.49 W |
| Connected load | 1750 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power plug type | Type F |
| Energy efficiency index (EEI) | 51.7 |
| Width | 595 mm |
| Depth | 610 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 69 kg |
| Door diameter | 520 mm |
| Depth with door closed | 590 mm |
| Gross weight | 71 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 71 kg |
| Energy consumption | 52 kWh |
| Number of programs | 19 |
| Spin speed | 1400 RPM |
| Rated capacity (washing) | 10 kg |
| Washing class | A |
| Sportswear program | Yes |
| Net weight | 69 kg |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1438761 |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Hisense DH5S102BW 5S Series
Heat Pump Tumble Dryer, 10kg, White, A+++ Rated
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Hisense |
| Model | DH5S102BW 5S Series |
| Components | WF5S1045BW, DH5S102BW |
| Also known as: | HISEPACK253 |
| EAN: | 6901101825612 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| Quick Dry -Hisenses Quick Dry 30 is a drying program that saves you both time and energy. Within just 30 minutes, you can get same and satisfying laundry results as regular drying programs | |
| Ion Refresh - The sophisticated ion treatment will easily remove any unpleasant odour and leave your clothes clean and fresh in just 10 minutes | |
| Auto Dry - Built-in high-precision sensor, precise monitoring of residual water rate and temperature, automatic adjustment of drying time can save time and energy, avoid excessive heat damage to clothing | |
| C Energy Efficiency |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left/right |
| Display type | LCD |
| Inverter technology | Yes |
| Rated capacity | 10 kg |
| Condensation efficiency class | B |
| Cycle time | 227 min |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 64 dB |
| Number of drying programs | 17 |
| Anti-Crease function | Yes |
| Anti-Crease cycle | 90 min |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Minimum spin speed | 600 RPM |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Anti-allergy function | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Weighted cycle time | 227 min |
| Cycle time (partial load) | 90 min |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 12 h |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Energy consumption per 100 cycles | 117 kWh |
| Energy consumption | 1.17 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power plug type | Type G |
| UN number | 84186100 |
| Hisense technologies (clothes care) | Allergy Care, Anti Crease, Auto Dry, Big LED Display, Child lock, ConnectLife, Drum Light, Durable Inverter, Favourite, Flex Rack, Ion Refresh, Quick Dry 30', Smart Link, Twin flow |
| Depth | 640 mm |
| Width | 595 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 54 kg |
| Depth with door closed | 660 mm |
| Drying rack included | Yes |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 720 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 56 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 670 x 720 x 885 mm |
| Water reservoir location | Bottom |
| Stackable | Yes |
| Country of origin | China |

Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Loading
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
You've added an item to your basket.