2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
HISEPACK256
Hisense Heat Pump Tumble Dryer and Washing Machine Pack, 10kg, Black, A+++ Rated
£900.60
Free Delivery
Spread the cost:
£75.05 for 12 months at 0.0% APR***
Save £47.40
Separate Price: £948
Service that goes further
DH5S102BB
Heat Pump Tumble Dryer
- A+++
- Capacity (kg) - 10
- Quick Dry -Hisenses Quick Dry 30 is a drying program that saves you both time and energy
- Ion Refresh
- Auto Dry
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 595 x 640 (depth excludes knobs and door)
- Warranty - 2 years parts and labour
WF5S1245BB 5S Series
Washing Machine
- A
- Capacity (kg) - 12
- Spin Speed (rpm) - 1400
- 12KG Capacity, 1400spin
- Steam - 99.9% Allergens removed
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 595 x 640 (depth excludes knobs and door)
- Warranty - 2 years parts and labour
Hisense DH5S102BB
Heat Pump Tumble Dryer, 10kg, Black, A+++ Rated
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Hisense |
| Model | DH5S102BB |
| Components | DH5S102BB, WF5S1245BB |
| Also known as: | HISEPACK256 |
| EAN: | 6901101827135 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| Quick Dry -Hisenses Quick Dry 30 is a drying program that saves you both time and energy. Within just 30 minutes, you can get same and satisfying laundry results as regular drying programs | |
| Ion Refresh - The sophisticated ion treatment will easily remove any unpleasant odour and leave your clothes clean and fresh in just 10 minutes | |
| Auto Dry - Built-in high-precision sensor, precise monitoring of residual water rate and temperature, automatic adjustment of drying time can save time and energy, avoid excessive heat damage to clothing | |
| C Energy Efficiency |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | Black |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door style | Glass window door |
| Door colour | Black |
| Display type | LED |
| Drum material | Stainless steel |
| Tub material | Plastic |
| Cord length | 1.5 m |
| Door opening angle | 135° |
| Rated capacity | 10 kg |
| Condensation efficiency class | B |
| Drying programs | Auto, Delicate/silk, Quick |
| Cycle time | 227 min |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 64 dB |
| Number of drying programs | 17 |
| Anti-Crease function | Yes |
| Refrigerating medium | R290 |
| Refrigerating medium weight | 0 g |
| Moisture sensor | Yes |
| Left-on mode duration | 5 min |
| Extra dry | Yes |
| Weighted cycle time | 123 min |
| Cycle time (partial load) | 128 min |
| Energy consumption per cycle (partial load) | 0.87 kWh |
| Weighted condensation efficiency | 82% |
| Delayed start timer | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Drum interior light | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Reverse drum operation | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Fluff filter | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Energy consumption per 100 cycles | 117 kWh |
| Energy consumption | 1.79 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 550 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power consumption (off) | 0.49 W |
| Power consumption (left-on) | 0.57 W |
| Power plug type | Type F |
| Hisense technologies (clothes care) | Allergy Care, Anti Crease, Auto Dry, Big LED Display, Child lock, ConnectLife app, Drum Light, Durable Inverter, Favourite, Flex Rack, Ion Refresh, Quick Dry, Quick Dry 30', Self-Diagnostic, Smart Link, Twin flow |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2197541 |
| Depth | 640 mm |
| Width | 595 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 54 kg |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 740 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 58 kg |
Hisense WF5S1245BB 5S Series
Washing Machine, 12kg, 1400 Spin, Black, A Rated
| Type | Washing Machine |
| Brand | Hisense |
| Model | WF5S1245BB 5S Series |
| Components | DH5S102BB, WF5S1245BB |
| Also known as: | HISEPACK256 |
| EAN: | 6901101827098 |
| 12KG Capacity, 1400spin | |
| Steam - 99.9% Allergens removed | |
| Connected LIfe - WIFI enable device | |
| 19 Programmes |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Inverter technology | Yes |
| Display type | LED |
| Door colour | Black |
| Cord length | 1.5 m |
| Water fill | Cold |
| Motor type | Brushless |
| Door panel included | Yes |
| Country of origin | China |
| Certification | SGS certiffication |
| Rated capacity | 12 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 19 |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Noise level (wash) | 42 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Auto, Baby care, Cottons 60°C, Eco, Hygiene/anti-allergy, Jeans/denim, Quick 30°C, Rinse, Rinse & spin, Sport, Synthetics 40°C |
| Load balancing system | Yes |
| Delay start (max) | 12 h |
| Timer | Yes |
| Cycle time (max) | 240 min |
| Cycle time (quick washing program) | 15 min |
| Half-load | Yes |
| Rinsing effectiveness | 5 g/kg |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Minimum spin speed | 1400 RPM |
| Residual moisture | 52.8% |
| Adjustable temperature | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Maximum washing temperature | 38 °C |
| Anti-Crease function | Yes |
| No spin | Yes |
| Child lock | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Automatic dosing system | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Stackable | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Hisense technologies (clothes care) | Allergy Care, Auto Dose, Big LED Display, Child lock, ConnectLife, Drum Clean, Durable Inverter, Favourite, Half load, Hygiene Guard, Jet Wash, Pause & Add, Quick Wash, Self-Diagnostic, Smart Assist, Smart Link, Steam |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 54 kWh |
| Water consumption per cycle | 53 L |
| Energy consumption washing per cycle | 0.54 kWh |
| Power consumption (off) | 0.49 W |
| Energy consumption (off) | 0 kWh |
| Power consumption (left-on) | 0.49 W |
| Energy efficiency index (EEI) | 51.7 |
| Width | 595 mm |
| Depth | 640 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 73 kg |
| Door diameter | 520 mm |
| Depth with door closed | 670 mm |
| Depth with door open | 1150 mm |
| Gross weight | 76 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 710 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 76 kg |
| Energy consumption | 54 kWh |
| Number of programs | 19 |
| Spin speed | 1400 RPM |
| Rated capacity (washing) | 12 kg |
| Washing class | A |
| Sportswear program | Yes |
| Net weight | 73 kg |
| UN number | 84514000 |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Loading
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.