5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
HISEPACK382
Hisense Built-In Electric Single Oven and 80cm Induction Hob Pack with Pyrolytic Cleaning, Black, A+ Rated
£898
Service that goes further
BSA66346PDBGUK Hi6 BlackLine
Built-In Electric Single Oven
- A+
- Capacity (Usable Litres) - 77
- Electrical Connection - Hard-wired
- Steam Add Plus
- 77L Capacity
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 595 x 564
- Warranty - 5 years parts and labour
HI8421BSC
Induction Hob
- 4 Zone 80cm Induction Hob
- Bridge Zone
- Automatic Pan Recognition
- Hard Wired
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 54 x 795 x 520
- Warranty - 2 years parts and labour
Hisense BSA66346PDBGUK Hi6 BlackLine
Built-In Electric Single Oven with Pyrolytic Cleaning, A+ Rated
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Hisense |
| Model | BSA66346PDBGUK Hi6 BlackLine |
| Components | BSA66346PDBGUK, HI8421BSC |
| Also known as: | HISEPACK382 |
| EAN: | 3838782762130 |
| Steam Add Plus - Simply add water to the tank on the control panel, hit the Steam Add Plus button and elevate your cooking skills. Hot air will circulate around the ovens interior, resulting in perfectly risen bread, pastries and croissants. Alternatively cook with steam to crisp up your Sunday roast meat, making it crispy on the outside and juicy on the inside | |
| 77L Capacity - Do you have a large family or enjoy throwing dinner parties? Boosting an extra-large 77 litre capacity, you can fit multiple courses in at once so your guests are not kept waiting | |
| WiFi Connection - Simply connect your oven to the app and you'll have full control at your fingertips. Offering fully remote monitoring, check the progress of your meal, preheat the oven and even transfer recipes directly into the oven for quick and convenient cooking | |
| ICON LED+ Full Touch Control - Simply navigate through the sleek interface with full touch control. Toggle through different menus or use the function touch buttons for quick and easy selection | |
| Air Fry Mode - Use the Air Fry Mode in conjunction with the perforated tray when cooking your fried foods such as French fries and chicken wings. Using little oil, enjoy guilt-free meals without having to buy an additional kitchen appliance | |
| Pyro Proof Telescopic Guides - Full-pull extension guides allow checking on food to be made much easier and safer. Don't worry if you've got a large casserole cooking, as the guides have maximum support when fully extended. As well as making cooking more convenient, the guides make cleaning simpler thanks to the pyro resistant coating | |
| 22 Automatic Programmes - New to cooking? Auto programmes will guide you through the process. With a variety of recipes to choose from, all you need to do it set the dish type, weight and press start, allowing you to relax whilst the oven does the job for you | |
| Pizza Mode - Set to Pizza Mode and the oven will provide you with restaurant style results. Maximum temperature of 300C ensures fast baking times and a delicious outcome |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 77 L |
| Total oven power | 3500 W |
| Oven net capacity | 77 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Steam cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Top heating | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Fast heat | Yes |
| Grill power | 2300 W |
| Hot air grilling | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Slow cooking | Yes |
| Number of auto cooking programs | 22 |
| Number of cooking programs | 13 |
| Cleaning type | Pyrolytic |
| Number of shelves | 4 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Interior material | Enamelled steel |
| Control position | Top front |
| Handle material | Stainless steel |
| Handle colour | Stainless steel |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable oven door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Cool door | Yes |
| Door temperature (max) | 300 °C |
| Soft closing door | Yes |
| Number of grids | 1 |
| Water tank capacity | 0.13 L |
| Cord length | 1.5 m |
| Noise level | 42 dB |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Easy to clean | Yes |
| Food probe | Yes |
| Food probe type | Wired |
| Child lock | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy consumption (conventional) | 1.03 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.71 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 3500 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 81.6 |
| Current | 0 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Energy efficiency class (old) | A+ |
| Power plug type | Type F |
| Bread making capability | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 2 lamp(s) |
| Hisense technologies (cooking) | 22 Automatic Programmes, Air Fry Mode (With Perforated Tray), ConnectLife app, Dynamic Cooling System, Even Bake, Fast Preheat, Food Probe, Frozen Food Mode, Full Touch Control, Gratin, Meat Mode, Multiphase Cooking, Pizza Mode, Pyro Proof Telescopic Guides, Soft Open & Close Door, Steam Add Plus, WiFi Connectivity |
| Installation compartment width | 564 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 600 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 564 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 34.6 kg |
| Interior dimensions (W x D x H) | 473 x 419 x 390 mm |
| Installation compartment width (min) | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 590 mm |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 675 mm |
| Package height | 660 mm |
| Package weight | 36.6 kg |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
| Grill grid included | Yes |
| Telescopic rail included | Yes |
| Meat probe included | Yes |
| Compliance certificates | CE |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
Hisense HI8421BSC
80cm Induction Hob, Black
| Type | Induction Hob |
| Brand | Hisense |
| Model | HI8421BSC |
| Components | BSA66346PDBGUK, HI8421BSC |
| Also known as: | HISEPACK382 |
| EAN: | 3838782817991 |
| 4 Zone 80Cm Induction Hob - Larger Hob For Families Or Individuals Who Enjoy To Host Dinner Parties. Induction Provides Direct Heat, Ensuring Speedy And Efficient Cooking. Dont Worry About Accidental Spills And Splashes, As The Surface Is Easy To Clean | |
| Bridge Zone - Create One Large Heat Source By Bridging Two Separate Cooking Zones In The Touch Of A Button. Maintaining A Consistent Temperature Across Both Zones, It Gives You The Ability To Accommodate Larger Pots And Pans | |
| Automatic Pan Recognition - Within 10 Seconds Of The Pan Touching The Hob, The Zone Instantly Activates, Allowing You To Start Cooking Straight Away | |
| Rapid Boil - Need A Boost Of Heat, Use Rapid Boil. This Setting Is Not Just Great For Boiling Pasta, It's Ideal For Searing Steaks And Flash Frying Seafood. After Being Activated For 5 Minutes, The Temperature Will Automatically Reduce Back To A Low Simmer |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 800 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Regular |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 1 power | 1500 W |
| Cooking zone 1 boost | 2000 W |
| Cooking zone 2 type | Regular |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 2 power | 1500 W |
| Cooking zone 2 boost | 2000 W |
| Cooking zone 3 type | Small |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 3 power | 1200 W |
| Cooking zone 3 boost | 1600 W |
| Cooking zone 4 type | Large |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 diameter | 230 mm |
| Cooking zone 4 power | 1500 W |
| Cooking zone 4 boost | 2000 W |
| Warming zone | Yes |
| Number of warming zones | 4 |
| Warming zone shape | Round |
| Control panel colour | Black |
| Boost function | Yes |
| Number of power levels | 9 |
| Pan detection | Yes |
| Bridge function | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Hob on indicator | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Connected load (electric) | 7200 W |
| Connected load (gas) | 0 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Power plug type | Hard Wired |
| Hisense technologies (cooking) | Bridge Zone, Child lock, Easy Clean, Rapid boil, Residual Heat Indicators, Super Zone, Touch Control |
| Width | 795 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 54 mm |
| Weight | 9.6 kg |
| Height above worktop | 500 mm |
| Cord length | 4 m |
| Installation compartment width | 750 mm |
| Installation compartment depth | 490 mm |
| Installation compartment height | 70 mm |
| Package width | 940 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 130 mm |
| Package weight | 11.9 kg |

Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
Loading
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
You've added an item to your basket.