2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense HS2000
Sound Bar, Black
£89
£95 with delivery
- Product code: HS2000
- Audio Power Output (watts) - 240
- Warranty - 2 years parts and labour
Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 105 x 800 x 60
| Type | Sound Bar |
| Brand | Hisense |
| Model | HS2000 |
| EAN: | 6942351411514 |
| Audio output channels | 2.1 channels |
| RMS rated power | 240 W |
| Audio decoders | DTS Virtual:X, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Audio sample rate (24bit) | 20 kHz |
| Soundbar speaker RMS power | 240 W |
| Subwoofer included | Yes |
| Subwoofer frequency range | 50 - 60 Hz |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 5.3 |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Digital audio optical in | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Soundbar power consumption | 240 W |
| Width | 800 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 105 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Package width | 930 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 165 mm |
| Package weight | 3.3 kg |
| Cables included | HDMI |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £29.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More




Loading
You've added an item to your basket.