2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense HS622E90BUK
Dishwasher, 13 Place Settings, Black, E Rated
£279
Save £20
Was £299
Service that goes further
- Product code: HS622E90BUK
- Place Settings - 13
- 30 Minute Quick Wash
- Flexible Cutlery Basket - Offering ultimate flexibility
- Dry+ - Quick and efficient drying solution which saves you time
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 600 x 596
Energy
Rating
| Type | Dishwasher |
| Brand | Hisense |
| Model | HS622E90BUK |
| EAN: | 6974805075560 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| 30 Minute Quick Wash - Rapid wash for when you need your dishes cleaned in a hurry | |
| Flexible Cutlery Basket - Offering ultimate flexibility | |
| Dry+ - Quick and efficient drying solution which saves you time | |
| Super Silent 47dB - Enjoy a blissful atmosphere, even in open plan spaces | |
| Half Load - Wash half a load, in half the time | |
| 13 Place Settings - Ideal for medium sized households |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Display type | LED |
| Built-in water softener | Yes |
| Adjustable water softener | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Water fill | Cold, Hot |
| Number of baskets | 2 basket(s) |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Tub material | Stainless steel |
| Door panel included | Yes |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Number of washing programs | 8 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 47 dB |
| Dishwashing programs | 60min, Eco, Glass/Delicate, Intensive, Light 45°C, Pre-rinse, Quick, Self-Clean 60°C |
| Temperature (max) | 60 °C |
| Cycle time | 225 min |
| Overflow protection | Yes |
| Drying system | Residual heat |
| Number of temperature settings | 3 |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Cycle time (quick washing program) | 30 min |
| Integrated timer | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Self-cleaning | Yes |
| Number of spray zones | 2 |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Water consumption per cycle | 11 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 93 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per cycle | 0.93 kWh |
| Connected load | 1930 W |
| Power consumption (off) | 0.49 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 600 mm |
| Depth | 596 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 44 kg |
| Package width | 680 mm |
| Package depth | 656 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 49.7 kg |
| Country of origin | China |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.