2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense HS642D90WUK
Dishwasher, 14 Place Settings, White, D Rated
£229
Save £70
Was £299
£249 with delivery
- Product code: HS642D90WUK/NP
- NO PACKAGING - WAS £299
- Place Settings - 14
- Energy Rating D
- 15min Quick Wash - Rapid wash for when you need your dishes cleaned in a hurry!
- Flexible Cutlery Basket
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 599 x 597
Energy
Rating
| Type | Dishwasher |
| Brand | Hisense |
| Model | HS642D90WUK |
| EAN: | 0200000002372 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| 14 Place Settings - Offering sufficient amount of space for your dishes, glasses, pots and pans | |
| Energy Rating D - Utilise the efficient ECO programme which uses less energy and water | |
| 15min Quick Wash - Rapid wash for when you need your dishes cleaned in a hurry! | |
| Flexible Cutlery Basket - The perfect accessory to your dishwasher, offering maximum loading flexibility. Either use the cutlery basket as one or split it into two to allow room for larger items such as pots and pans | |
| Super Silent 46dB - Set your wash cycle to start at anytime of day, as this super silent dishwasher won't cause any distractions. Enjoy a blissful atmosphere, even in open plan spaces | |
| Adjustable Baskets - Easily reconfigure the baskets, offering you maximum flexibility when loading |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Built-in water softener | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Water fill | Cold, Hot |
| Number of baskets | 2 basket(s) |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Removable cutlery basket | Yes |
| Tub material | Stainless steel |
| Door hinge | Fixed |
| Door panel included | Yes |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 46 dB |
| Dishwashing programs | 60min, Auto, Eco, Glass/Delicate, Hygiene, Intensive |
| Temperature (max) | 60 °C |
| Cycle time | 190 min |
| AquaStop function | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Drying system | Residual heat |
| Number of temperature settings | 5 |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Cycle time (quick washing program) | 15 min |
| Integrated timer | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| SelfDry function | Yes |
| Glass protection | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Number of spray zones | 4 |
| Automatic door opening | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Water consumption per cycle | 11 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 83 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per cycle | 0.83 kWh |
| Connected load | 1900 W |
| Power consumption (left-on) | 0.49 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy saving mode | Yes |
| Power plug type | Type G |
| Width | 599 mm |
| Depth | 597 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 43 kg |
| Installation compartment width | 599 mm |
| Installation compartment depth | 597 mm |
| Installation compartment height | 845 mm |
| Installation compartment height (min) | 845 mm |
| Installation compartment height (max) | 885 mm |
| Package width | 680 mm |
| Package depth | 656 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 48 kg |
| Country of origin | China |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 24th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.19
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £76.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.