Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense HS673C60WUK
Dishwasher
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: HS673C60WUK
- Place Settings - 16
- 15 minute quick wash - great if you're in a hurry
- Cutlery drawer keeps knives, forks and spoons organised
- Motor is quiet, long lasting & energy efficient
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 846 x 599 x 598
C
Energy
Rating
Get those glasses gleaming with this stainless steel dishwasher from Hisense. It can hold 16 place settings, making it great for large households. There are 5 different programmes to choose from too – a 15 minute quick wash, Automatic, Glassware, Eco and Intensive. So, no matter what needs cleaning, there’ll be a cycle to suit every occasion. You won’t need to worry about losing teaspoons amongst larger cookware either, as there’s a handy cutlery drawer to keep your knives and forks organised and in the perfect position for a thorough wash. Plus, if you enjoy a good natter with your friends over dinner, then this model won’t interfere, as the inverter compressor motor is really quiet.
| Type | Dishwasher |
| Brand | Hisense |
| Model | HS673C60WUK |
| EAN: | 3838782627507 |
| 15 Minute Quick Wash - Great If You're In A Hurry | |
| Cutlery Drawer Keeps Knives, Forks And Spoons Organised | |
| Motor Is Quiet, Long Lasting & Energy Efficient | |
| 16 Place Settings - Great For Large Households |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | White |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Built-in water softener | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Cord length | 1.73 m |
| Inlet hose length | 1.75 m |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Water fill | Cold, Hot |
| Number of baskets | 3 basket(s) |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Tub material | Stainless steel |
| Door panel included | Yes |
| Number of place settings | 16 place settings |
| Number of washing programs | 7 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 42 dB |
| Dishwashing programs | 60min 65°C, Auto 45-65°C, Delicate 40°C, Eco 50°C, Hygiene 70°C, Intensive 70°C, Silent 55°C |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Cycle time | 175 min |
| AquaStop function | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Drying system | Residual heat |
| Number of temperature settings | 7 |
| Maximum hot water supply temperature | 70 °C |
| Cycle time (quick washing program) | 15 min |
| Integrated timer | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| SelfDry function | Yes |
| Glass protection | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Number of spray zones | 5 |
| Automatic door opening | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Water consumption per cycle | 9.6 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 76 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per cycle | 0.76 kWh |
| Connected load | 1900 W |
| Power consumption (left-on) | 0.49 W |
| Power consumption (off) | 0.49 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy saving mode | Yes |
| Power plug type | Type G |
| Width | 599 mm |
| Depth | 598 mm |
| Height | 846 mm |
| Weight | 42 kg |
| Installation compartment width | 599 mm |
| Installation compartment depth | 598 mm |
| Installation compartment height | 846 mm |
| Installation compartment height (min) | 846 mm |
| Installation compartment height (max) | 896 mm |
| Hisense technologies (dish washing) | 15 Min Quick Wash, Anti Flood Protection, AutoDry, Automatic Programme, Eco Programme, Flexible Baskets, Flexible Cutlery Tray, Glassware Programme, Height Adjustable Top Basket, Intuitive Touch Control, Inverter motor, Super Silent, Three Level Wash, WiFi Connectivity |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 665 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 44 kg |
| Country of origin | Slovenia |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Dishwasher
Brand
Hisense
Model
HS673C60WUK
Price
£399.00
Rating
4.5
Ean
3838782627507
DESIGN
Appliance placement
Freestanding
Baskets adjustable placement
Upper
Built-in display
Yes
Built-in water softener
Yes
Concealed heating element
Yes
Control panel colour
White
Control type
Touch
Cord length
1.73 m
Custom panel-ready
Yes
Cutlery compartment type
Drawer
Display type
LED
Door colour
White
Door panel included
Yes
Inlet hose length
1.75 m
Number of baskets
3 basket(s)
Outlet hose length
1.5 m
Product size
Full size (60 cm)
Tub material
Stainless steel
Upper basket adjustable height
Yes
Water fill
Cold, Hot
PERFORMANCE
AquaStop function
Yes
Cycle time
175 min
Cycle time (quick washing program)
15 min
Delay start (max)
24 h
Delayed start timer
Yes
Dishwashing programs
60min 65°C, Auto 45-65°C, Delicate 40°C, Eco 50°C, Hygiene 70°C, Intensive 70°C, Silent 55°C
Drying system
Residual heat
Glass protection
Yes
Integrated timer
Yes
Maximum hot water supply temperature
70 °C
Noise emission class
B
Noise level
42 dB
Number of place settings
16 place settings
Number of spray zones
5
Number of temperature settings
7
Number of washing programs
7
Overflow protection
Yes
Self-cleaning
Yes
SelfDry function
Yes
Temperature (max)
70 °C
POWER
AC input frequency
50 Hz
AC input voltage
220-240 V
Connected load
1900 W
Current
10 A
Energy consumption per 100 cycles
76 kWh
Energy consumption per cycle
0.76 kWh
Energy efficiency class
C
Energy efficiency scale
A to G
Energy saving mode
Yes
Power consumption (left-on)
0.49 W
Power consumption (off)
0.49 W
Power plug type
Type G
Water consumption per cycle
9.6 L
ERGONOMICS
Adjustable feet
Yes
Automatic door opening
Yes
Ready indicator
Yes
Remaining time indication
Yes
Rinse aid indicator
Yes
Salt indicator
Yes
Self-cleaning filter
Yes
Smartphone/tablet remote support
Yes
Wi-Fi controlled
Yes
OTHER FEATURES
Country of origin
Slovenia
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
598 mm
Height
846 mm
Installation compartment depth
598 mm
Installation compartment height
846 mm
Installation compartment height (max)
896 mm
Installation compartment height (min)
846 mm
Installation compartment width
599 mm
Weight
42 kg
Width
599 mm
BRAND-SPECIFIC FEATURES
Hisense technologies (dish washing)
15 Min Quick Wash, Anti Flood Protection, AutoDry, Automatic Programme, Eco Programme, Flexible Baskets, Flexible Cutlery Tray, Glassware Programme, Height Adjustable Top Basket, Intuitive Touch Control, Inverter motor, Super Silent, Three Level Wash, WiF
PACKAGING DATA
Package depth
665 mm
Package height
890 mm
Package weight
44 kg
Package width
640 mm

Loading
You've added an item to your basket.