Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sharp HT-SB110
Sound Bar
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: HT-SB110
- Audio Power Output (watts) - 90
- Bluetooth wireless music streaming
- Easy Control with the TV remote via HDMI ARC - CEC
- Warranty - 1 year parts and labour
Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 62 x 800 x 62

HDMI ARC/CEC
Connecting made easy: with HDMI ARC you only need one cable to connect your Sharp soundbar to your TV. The transmission quality is extremely stable and interference-free. HDMI CEC tidies up things in terms of the remote control at the same time. Your soundbar doesn’t need any extra controls, and you simply control it with your TV remote.
Digital optical-in
Enjoy flawless digital audio quality with the optical digital cable connection, delivering interference-free signals for a reliable and seamless listening experience.
Compatible with any TV
For enhanced entertainment: you can easily upgrade your TV acoustically with your Sharp soundbar. It fits – whatever TV set you have.
Equaliser (EQ) presets
Equaliser presets allow you to quickly change the sound dynamics to match the content what you’re listening to.
Placement
The soundbar can be wall-mounted or placed on a flat surface.
Remote control
Control your Sharp audio device from the comfort of your sofa using the remote control – whether its adjusting the volume, skipping tracks or changing the settings.
Bluetooth wireless music streaming
Simple, fast and flexible: use Bluetooth to wirelessly stream audio from other devices such as your smartphone or tablet.
2.0 channel audio system
This Sharp audio device delivers rich 2.0 stereo sound with depth and clarity.
| Type | Sound Bar |
| Brand | Sharp |
| Model | HT-SB110 |
| EAN: | 4974019952659 |
| Bluetooth wireless music streaming | |
| Easy Control with the TV remote via HDMI ARC - CEC | |
| Operation from the Remote Control or direct keys on the unit | |
| Digital Optical-In | |
| Aux input to connect a device with an analogue stereo signal | |
| Total max power output: 90 W | |
| Equalizer for different Sound Modes | |
| Wall mountable or table top use | |
| Metal front grill with glossy black finish | |
| LED source indicators | |
| 80 cm long and 6.2 cm high for almost all TVs | |
| Great sound for any TV |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| RMS rated power | 90 W |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Certification | CE (EMC), CB (Safety), ErP (Energy) |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Digital audio optical in | 1 |
| AUX in | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power consumption (typical) | 30 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 800 mm |
| Depth | 62 mm |
| Height | 62 mm |
| Soundbar weight | 1.35 kg |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Frequency range | 60 - 20000 Hz |

Loading
You've added an item to your basket.