Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sharp HT-SB700
Sound Bar
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: HT-SB700
- Audio Power Output (watts) - 140
- Number of Speakers - 4
- 140W peak power output
- Dolby Atmos engine and up-firing speakers create immersive 3D surround sound
- Warranty - 1 year parts and labour
Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 72 x 520 x 110
Compact soundbar with up-firing speakers, experience Dolby Atmos® 3D surround sound in smaller living spaces.
Dolby Atmos
Dive into sound reimagined with Dolby Atmos! Revealing depth, clarity, and detail like never before, Dolby Atmos is a sound experience you can feel all around you.
Dolby Atmos content is available on selected broadcast and streaming services or via external devices connected by HDMI like a Dolby Atmos compatible games console or Blu-ray player.
Bluetooth
Simple, fast, flexible: Connect your Bluetooth compatible smartphone, tablet or PC to your Sharp device to stream audio wirelessly.
eARC
eARC (enhanced Audio Return Channel) allows you to use your TV as a hub for external devices and send audio from your TV to your soundbar using a single HDMI cable. With increased bandwidth (vs. ARC) it can support a wider range of audio formats as well as expanded features such as automatically correcting processor delays so that your audio and video always match, as well as lip sync correction. CEC (Consumer Electronics Control) is a convenient feature that allows your CEC compatible TVs remote to control key functions of the soundbar like standby, volume and mute.
EQ Presets
Equaliser presets adjust the sound profile to better suit the genre of TV programme you are viewing. Choose from: Movie, Music, Voice, Night and Off. Adjusting the bass and treble allows you to create your own customised EQ preset.
Compact yet powerful sound
A compact size but powerful sound means this soundbar is suitable for small to medium sized spaces.
Dolby Virtualizer
Dolby Surround Virtualizer uses smart algorithms to analyse the audio source and adds virtual channels to make it seem like the sound is coming from different directions. This creates a more immersive and spacious audio experience, especially useful when you can't have a full surround sound speaker setup.
| Type | Sound Bar |
| Brand | Sharp |
| Model | HT-SB700 |
| EAN: | 4550556116107 |
| 140W peak power output | |
| Dolby Atmos engine and up-firing speakers create immersive 3D surround sound | |
| HDMI eARC/CEC connection allows control of the Soundbar with the TV remote | |
| Bluetooth 5.3 wireless music streaming | |
| Digital optical-in for superior audio transmission | |
| 3.5mm Aux-in to connect external analogue stereo devices | |
| Equaliser with 5 pre-sets (inc. Night mode) + custom bass & treble adjustment | |
| Full function remote control + controls on Soundbar | |
| Metal grilles finished in matt black | |
| Table-top positioning |
| Audio output channels | 2.0.2 channels |
| RMS rated power | 140 W |
| Audio decoders | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Surround, Dolby TrueHD |
| Soundbar mode control | Yes |
| TV Sound Share | Yes |
| Equalizer modes | Movie, Music, Night, Voice |
| Equalizer | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Soundbar speaker RMS power | 140 W |
| Number of speakers | 4 |
| Number of full-range drivers | 4 |
| Bass adjustment | Yes |
| Product colour | Black |
| Recommended usage | Home theatre |
| Colour name | Black |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Yes |
| Volume control | Buttons |
| Sleep timer | Yes |
| Virtual surround | Yes |
| Detachable power cord | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Country of origin | China |
| 3D | Yes |
| Wireless connection | Yes |
| Wireless technology | Bluetooth |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, UKCA |
| Quantity outer carton | 4 pc(s) |
| Width (cm) outer carton | 655 mm |
| Outer carton dimensions (W x D x H) | 655 x 340 x 255 mm |
| Soundbar dimensions (WxHxD) | 520 x 72 x 110 mm |
| Up-firing speakers | 2 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth codec | SBC, AAC |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 0 |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connectivity | Yes |
| Digital audio coaxial in | 0 |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Digital audio optical in | 1 |
| AUX in | Yes |
| Digital audio optical out | 0 |
| Line-in | Yes |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 15 W |
| Power consumption (max) | 15 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery weight | 23 g |
| Width | 520 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 72 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Sets per pack | 1 |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 2.9 kg |
| Package weight | 2.9 kg |
| Package type | Box |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Cables included | HDMI |
| Accessories included | Power adapter/charger with type C (EU 2 pin) and G (UK 3 pin) inserts, HDMI cable |
| Remote control included | Yes |
| Packaging content | HT-SB700 2.0.2 compact soundbar, Remote control incl. Battery, Power adapter/charger with type C (EU 2 pin) and G (UK 3 pin) inserts, HDMI cable, User documentation |
| Batteries included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP |
| Mute button | Yes |
| Optical disc player type | Not included |
| Soundbar dimensions (W x D x H) | 520 x 72 x 110 mm |
| Soundbar speaker housing material | Plastic |
| Package dimensions (WxDxH) | 640 x 160 x 110 mm |
| Manual | Yes |
| Maximum power | 15 W |
| Number of remote control batteries | 2 |
Loading
You've added an item to your basket.