Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
HTS60.CEK
Sound Bar
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: HTS60.
- 1000W 5.1 Channel Surround Sound
- Rear Speakers And Subwoofer Included
- JUST LIKE THE CINEMA
- Warranty - 1 year parts and labour
Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 64 x 907 x 90
| Type | Sound Bar |
| Brand | |
| Model | HTS60.CEK |
| Also known as: | HTS60. |
| 1000W 5.1 Channel Surround Sound | |
| Rear Speakers And Subwoofer Included | |
| Just Like The Cinema | |
| Pair With Bravia To Unlock Exclusive Features | |
| Start A Party |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 907 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 64 mm |
| Weight | 2.6 kg |
| Subwoofer width | 275 mm |
| Subwoofer depth | 388 mm |
| Subwoofer height | 388 mm |
| Subwoofer weight | 11.6 kg |
| Package width | 565 mm |
| Package depth | 1049 mm |
| Package height | 325 mm |
| Package weight | 24 kg |
| Package type | Box |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Sony technologies (AV/TV) | Dolby Atmos® |
1000W 5.1 CHANNEL SURROUND SOUND
With this powerful sound system, its like having a private cinema (or music concert!) at home
REAR SPEAKERS AND SUBWOOFER INCLUDED
Place the rear speakers anywhere behind you for maximum immersion, whilst the subwoofer drives every soundtrack with deep, compelling bass sound
JUST LIKE THE CINEMA
Dolby Atmos and DTS:X are two technologies straight out of a movie theatre, bringing an authentic, cinematic surround sound quality to everything you watch and listen to
PAIR WITH BRAVIA TO UNLOCK EXCLUSIVE FEATURES
For example, you can turn just the dialogue volume up or down using our AI-powered Voice Zoom 3 technology, without affecting other sounds
START A PARTY
Multi Stereo Party Mode ensures equal output on all speakers. So even when dancing to 2 channel stereo tracks, you can enjoy the BRAVIA Theatre System 6s full room-shaking power
Loading
You've added an item to your basket.