2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense HV693A60UVADUK
Fully Integrated Dishwasher, 16 Place Settings, A Rated
Retail Price
£699
Free Delivery
Spread the cost:
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 1st May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.89 p/m
Flexible Finance Options
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: HV693A60UVADUK
- Place Settings - 16
- Hygiene Guard with UV Technology - UV technology to remove 99.9% of bacteria
- A Rated - A-rated efficiency for every wash
- Auto Dose - Measuring the perfect amount of detergent
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 816 x 598 x 555
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | Hisense |
| Model | HV693A60UVADUK |
| EAN: | 3838782955945 |
| Hygiene Guard with UV Technology - UV technology to remove 99.9% of bacteria | |
| A Rated - A-rated efficiency for every wash | |
| Auto Dose - Measuring the perfect amount of detergent | |
| 16 Place Settings - Large loads, maximum cleaning | |
| 38dB - 38dB Whisper quiet - perfect for open plan living | |
| Ion Fresh - Keep your dishwasher interior smelling fresh | |
| Interior Colour Touchpoints - Colour touchpoints for easy loading | |
| Fan Dry - Fan Dry ensures your dishes, plastic and glassware are completely dry, ready to use or stored away | |
| Wi-Fi Connectivity - Check a wash status with your smartphone |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Built-in water softener | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Inlet hose length | 1.75 m |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Water fill | Cold, Hot |
| Number of baskets | 3 basket(s) |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Tub material | Stainless steel |
| Door hinge | Fixed |
| Number of place settings | 16 place settings |
| Number of washing programs | 7 |
| Noise emission class | A |
| Noise level | 38 dB |
| Dishwashing programs | 60min 65°C, Auto 45-60°C, Eco, Glass 40°C, Hygiene 70°C, Intensive 70°C, Night 55°C |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Cycle time | 280 min |
| AquaStop function | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Drying system | Residual heat |
| Automatic programs | Yes |
| Drying performance | A |
| Number of temperature settings | 7 |
| Maximum hot water supply temperature | 70 °C |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Glass protection | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Number of spray zones | 5 |
| Automatic door opening | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Water consumption per cycle | 9.5 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 49 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per cycle | 0.49 kWh |
| Connected load | 1900 W |
| Power consumption (left-on) | 1.99 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 28 |
| Washing efficiency index (EU 2017/1369) | 1.12 |
| Drying efficiency index (EU 2017/1369) | 1.06 |
| Power plug type | Type G |
| Width | 598 mm |
| Depth | 555 mm |
| Height | 816 mm |
| Weight | 33 kg |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 555 mm |
| Installation compartment height (min) | 820 mm |
| Hisense technologies (dish washing) | 15 Min Quick Wash, 38dB Super Silent Operation, Anti Flood Protection, Auto Dose, AutoDry, Automatic Programme, Eco Programme, Fan Dry, Flexible Baskets, Flexible Cutlery Tray, Glassware Programme, Height Adjustable Top Basket, Hygiene Guard with UV Technology, Interior Colour Touchpoints, Intuitive Touch Control, Inverter motor, Ion Fresh, Status Light, Three Level Wash, WiFi Connectivity |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 665 mm |
| Package height | 880 mm |
| Package weight | 34.8 kg |
| Country of origin | Slovenia |
Loading
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Free or Next Day Delivery
from 1st May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.89
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £233 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





You've added an item to your basket.