Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hoover HVG6K3B
4 Burner Gas Hob, Black
£189
Service that goes further
- Product code: HVG6K3B
- Dishwasher safe grids
- Knobs Control
- Cast iron grids
| Type | 4 Burner Gas Hob |
| Brand | Hoover |
| Model | HVG6K3B |
| EAN: | 8059019008035 |
| Dishwasher safe grids | |
| Knobs Control | |
| Cast iron grids |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 59.5 cm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Tempered glass |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Simmer |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 1000 W |
| Cooking zone 2 type | Large |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 2700 W |
| Cooking zone 3 type | Medium |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 1750 W |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1750 W |
| Number of simultaneously used cooking zones | 4 |
| Control panel colour | Black |
| Knobs colour | Stainless steel |
| Pan support material | Cast iron |
| Thermocouple protection | Yes |
| Certification | CE |
| Control type | Rotary |
| Control position | Top front |
| Electronic ignition | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Width | 595 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 95 mm |
| Weight | 12.2 kg |
| Installation compartment width | 56 cm |
| Installation compartment depth | 48 cm |
| Installation compartment height | 4.2 cm |
| Installation compartment dimensions (WxDxH) | 480 x 560 x 42 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 143 mm |
| Package weight | 12.9 kg |
Dishwasher safe grids
Stop wasting your time hand-washing the girds of your hob! All our grids are dishwasher safe, so you just need to put them in the dishwasher and the work is done. We suggest a washing temperature between 70°-75°, to keep your grids as good as new.
Cast Iron grids
Cast iron is the perfect material because it grants a better heat transmission, along with excellent resistance to the highest temperatures and time endurance. A solution which makes your kitchen a safe and professional space.
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.