Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung HW-LS60D
Music Frame, Customisable Photo Frame, Hi-Fi audio streaming, Q-Symphony speaker
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: HW-LS60D/XU
- Audio Power Output (watts) - 200
- Number of Speakers - 6
- A speaker that blends in beautifully with your home
- Consistent and balanced sound, from anywhere in the room
- Warranty - 1 year parts and labour
Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 364.8 x 353 x 143.4
| Type | Music Frame, Customisable Photo Frame, Hi-Fi audio streaming, Q-Symphony speaker |
| Brand | Samsung |
| Model | HW-LS60D |
| Also known as: | HW-LS60D/XU |
| EAN: | 8806095465050 |
| A speaker that blends in beautifully with your home - designed to look just like a picture frame | |
| Consistent and balanced sound, from anywhere in the room | |
| Wirelessly play music through Bluetooth or Wi-Fi | |
| Impressive cinematic sound for a concert-style experience | |
| Wirelessly connects to your TV and smart speaker for room-filling sound |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| RMS rated power | 200 W |
| Audio decoders | Dolby Atmos, Dolby Digital Plus |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Game mode | Yes |
| Front speakers RMS power | 120 W |
| Soundbar speaker RMS power | 120 W |
| Number of speakers | 6 |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Spotify Connect | Yes |
| Night mode | Yes |
| Country of origin | Vietnam |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 0 |
| Bluetooth version | 5.2 |
| HDMI in | 0 |
| Number of HDMI outputs | 0 |
| Soundbar power consumption | 31 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 353 mm |
| Depth | 143.4 mm |
| Height | 364.8 mm |
| Soundbar weight | 4.6 kg |
| Package width | 573 mm |
| Package depth | 408 mm |
| Package height | 87 mm |
| Package weight | 5.9 kg |
| Wall mounting kit | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
Techlicious Editors Choice
"An innovative Blend of Sound and Style"
"The Samsung Music Frame is an innovative and stylish addition to the smart speaker market, successfully combining the functionality of a wireless speaker with the aesthetic appeal of a customisable photo frame"
10 Years Global No.1 Soundbar
Samsung is ranked No.1 selling Soundbar brand for 10 years (2014-2023) ©2024 Futuresource Consulting Ltd.
Art Panel
Easily customise the Music Frame to match your decor
Whether it is your favourite piece of artwork or your very own photography, Music Frames Art Panel is designed to be fully customisable so you can make it yours[1]. Customisable Art Panels are available for purchase via en.musicframelab.com
Photo Frame
Print out any picture you love and simply insert it into the Photo Frame.
Customisable Bezel
White Bezel
Customise your Music Frame with the white bezel. By attaching with magnets, the white bezel makes it easy to switch things up, whenever you fancy a change.
Voice Assistants, AirPlay2 and Chromecast Built-in
Stream the music you love with hands-free voice control
Effortlessly control your Music Frame with Amazon Alexa built-in[2] and Google voice assistant. Instantly play your favourite music, radio stations, or podcasts from your smartphone via Airplay 2 or Chromecast. Say goodbye to your remote.
SmartThings App
Compatible with the SmartThings app
With the SmartThings app, you can connect and control your Music Frame along with 1000s of other smart devices all in one place. Whether theyre from Samsung or other brands such as Amazon, Google, Philips Hue or Ring.
Samsung Audio Lab
Carefully tuned in Samsung's award-winning Audio Lab
Tested and tuned at the California Audio Lab, where our world-class audio engineers apply the advanced acoustic technologies and cutting-edge computer modelling to give you perfectly balanced, space-filling sound.
Loading
You've added an item to your basket.