5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark HZ500UKT
Anti Hair Wrap Corded Stick Pet Vacuum Cleaner, Grey
£179.99
£185.99 with delivery
- Product code: HZ500UKT
- Bin Capacity (Litres) - 0.3
- Container Type - Bagless
- Weight - 3.9 kg
- Cable Length (m) - 8
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1180 x 260 x 410

| Type | Anti Hair Wrap Corded Stick Pet Vacuum Cleaner |
| Brand | Shark |
| Model | HZ500UKT |
| EAN: | 622356238779;0622356238779 |
| Twin Tech Floorhead | |
| Flexology | |
| Converts to Handheld | |
| Perfect for Pet Owners |
| Product type | 2-in-1 stick vacuum |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | Rose gold |
| Dust capacity | 0.3 L |
| Cleaning type | Dry |
| Vacuum air filtering | HEPA |
| Dirt separating method | Filtering |
| Cleaning surfaces | Carpet, Hard floor |
| Animal care | Yes |
| Cord length | 8 m |
| Power source | AC |
| Maximum input power | 450 W |
| Package width | 280 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 835 mm |
| Package weight | 6.1 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Width | 260 mm |
| Depth | 410 mm |
| Height | 1180 mm |
| Weight | 3.9 kg |
| Vacuum brushes included | Motorized brush |
| Upholstery nozzle included | Yes |
| Crevice tool | Yes |
| Manual | Yes |
| Quantity | 1 |
Twin Tech Floorhead
Glide from carpets to hard floors with DuoClean, as two brush-rolls work together to clean all floor types with no need to change floorhead. Tired of removing hair from your vacuums brush-roll? Anti Hair Wrap Technology actively removes long, short and pet hair from the bristle brush-roll as you clean.
Flexology
Reach, clean and store anywhere. This flexible wand bends so you dont have to, easily cleaning under low-lying furniture with no need to lift it. Fold down for compact, freestanding storage at the press of a button. LED headlights in the floorhead help to illuminate hidden dust and pet hair under furniture.
Converts to Handheld
At the touch of a button, transform into a handheld vacuum with a precision nozzle for on-the-spot cleaning or easily clean stairs and soft furnishings with 3 attachments, including a Pet Tool.
Perfect for Pet Owners
Anti Hair Wrap Technology in the floorhead is perfect for homes with pets, while the Anti Hair Wrap Pet Tool quickly removes embedded pet hair from stairs, sofas, curtains, cushions and more in handheld mode.
5 years parts and labour. To activate your warranty go to sharkclean.co.uk/INTERSHOP/web/WFS/SharkNinja-GB-Site/en_GB/-/GBP/ViewProductRegistration-Start.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
£179.99
£169.99
£139
Save £110
Was £249
£279
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £60 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More




Loading
You've added an item to your basket.