10
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr ICBNdi5163
No Frost Integrated Fridge Freezer, Fixed Hinge, 70/30, D Rated
£1,799
Save £238
Was £2,037
Free Delivery
Spread the cost:
£149.92 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: ICBNDI5163/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £2037
- Net Capacity - Fridge 175 Litres/Freezer 71 Litres
- LightTower
- Touch & Swipe display
- SmartSteel rear wall
- Warranty - 10 year Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1770 x 559 x 546
Energy
Rating
| Type | No Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | ICBNdi5163 |
| Also known as: | ICBNDI5163 |
| EAN: | 0200000004086 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| LightTower | |
| Touch & Swipe display | |
| SmartSteel rear wall | |
| IceMaker with fixed water connection | |
| SoftSystem | |
| SoftTelescopic | |
| Space for baking tray | |
| VarioSpace | |
| PowerCooling system | |
| SuperSilent | |
| LED freezer compartment lighting | |
| LED BioFresh lighting | |
| Door shelf | |
| Separable glass shelf | |
| Convenient height adjustment for glass shelves | |
| Language settings | |
| EnergySaver | |
| PartyMode | |
| SuperFrost | |
| Display lock | |
| HolidayMode | |
| SuperCool | |
| BottleTimer | |
| Door alarm | |
| SabbathMode | |
| VarioBoxes | |
| Butter dish | |
| FreshAir activated charcoal filter | |
| Egg tray 2in1 | |
| Cold storage accumulator | |
| Replaceable door seal | |
| Dishwasher-safe features |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door opening angle | 115° |
| Door assembly | Door-on-door |
| Control type | Touch |
| Display type | TFT |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 34 dB |
| Icemaker | Yes |
| Dispenser placement | Internal |
| Water supply type | External water supply |
| Anti-odor filter | Yes |
| Holiday function | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 175 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 71 L |
| Freezing capacity | 6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer gross capacity | 71 L |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 208 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 559 mm |
| Depth | 546 mm |
| Height | 1770 mm |
| Weight | 34.2 kg |
| Liebherr technologies (food storage) | BioFresh, Door Alarm, DuoCooling, LightTower, No frost system, PowerCooling, SabbathMode, SmartSteel, SoftSystem, SuperCool, SuperFrost, VarioBoxes, VarioSafe |
| Package weight | 36.4 kg |
| Package width | 572 mm |
| Package depth | 622 mm |
| Package height | 1829 mm |
| Package weight | 36.4 kg |
| No Frost system | Yes |
| Country of origin | Germany |
10 years parts and labour warranty, subject to registration within 1 year of purchase via the Liebherr SmartDevice app. For more information go to www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/10yearguarantee-3265806
10
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 20th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £599.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.