10
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr ICNSd5603
No Frost Integrated Fridge Freezer, Sliding Hinge, 70/30, D Rated
£799
Save £120
Was £919
Free Delivery
Spread the cost:
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: ICNSD5603/NP
- NO PACKAGING - WAS £919.00
- Net Capacity - Fridge 215 Litres/Freezer 70 Litres
- VarioSpace
- PowerCooling system
- SuperSilent
- Warranty - 10 year Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1938 x 541 x 546
Energy
Rating
| Type | No Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | ICNSd5603 |
| Also known as: | ICNSD5603 |
| EAN: | 0200000004142 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| VarioSpace | |
| PowerCooling system | |
| SuperSilent | |
| LED ceiling lighting | |
| Convenient height adjustment for glass shelves | |
| EasyFresh with integrated drawer runner | |
| EnergySaver | |
| SuperFrost | |
| Display lock | |
| PartyMode | |
| HolidayMode | |
| SuperCool | |
| BottleTimer | |
| Door alarm | |
| SabbathMode | |
| Bottle shelf | |
| FreshAir activated charcoal filter | |
| Egg tray | |
| Replaceable door seal | |
| Dishwasher-safe features |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door opening angle | 115° |
| Door assembly | Door slider |
| Control type | Touch |
| Display type | LCD |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door balconies material | Plastic |
| Door balconies finish type | White frame |
| Total net capacity | 284 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 33 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Water supply type | Not supported |
| Air filter | Yes |
| Number of temperature zones | 2 |
| Fridge net capacity | 215 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Cooling system | Ventilated |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 4 |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Bottle rack | Yes |
| Fridge temperature range | 2 - 9 °C |
| Ventilation | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 70 L |
| Freezing capacity | 6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Freezer temperature (min) | -26 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment net capacity | 69.9 L |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.2 m |
| Wi-Fi | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 180 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 80 |
| Connected load | 183 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Current | 1.4 A |
| Energy usage | 0.493 kWh/24h |
| Power plug type | Type F |
| Width | 541 mm |
| Depth | 546 mm |
| Height | 1938 mm |
| Weight | 61.5 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 1940 mm |
| Installation compartment height (max) | 1950 mm |
| Liebherr technologies (food storage) | Bottle Timer, Door Alarm, DuoCooling, EasyFresh, FrostSafe, NightMode, SuperFrost, VarioSpace |
| Package width | 555 mm |
| Package depth | 622 mm |
| Package height | 1996 mm |
| Package weight | 65.3 kg |
| Country of origin | Germany |
10 years parts and labour warranty, subject to registration within 1 year of purchase via the Liebherr SmartDevice app. For more information go to www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/10yearguarantee-3265806
10
Year
Warranty
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 1st June
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £266.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.