10
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr IFNd3503
No Frost Built-Under Freezer, Fixed Hinge, D Rated
£899
Free Delivery
Spread the cost:
£74.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: IFND3503
- Gross Capacity - 78 Litres
- SuperFrost
- Display lock
- PartyMode
- Warranty - 10 year Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 712 x 559 x 546
Energy
Rating
| Type | No Frost Built-Under Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | IFNd3503 |
| Also known as: | IFND3503 |
| EAN: | 4016803115311 |
| SuperFrost | |
| Display lock | |
| PartyMode | |
| BottleTimer | |
| Door alarm | |
| SabbathMode | |
| Replaceable door seal | |
| Dishwasher-safe features |
| Product type | Mini freezer |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Custom panel-ready | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Housing material | Glass |
| Freezer net capacity | 66 L |
| Freezing capacity | 8 kg/24h |
| Storage time during power failure | 15 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 34 dB |
| Freezer gross capacity | 78 L |
| Freezer temperature (min) | -15 °C |
| Freezer temperature (max) | -28 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 43 °C |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.2 m |
| Child lock | Yes |
| Annual energy consumption | 148 kWh |
| Connected load | 133 W |
| Energy usage | 0.364 kWh/24h |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 1.3 A |
| Energy efficiency class (old) | A++ |
| Width | 559 mm |
| Depth | 546 mm |
| Height | 712 mm |
| Weight | 29.6 kg |
| Package width | 572 mm |
| Package depth | 622 mm |
| Package height | 770 mm |
| Package weight | 32.2 kg |
| Liebherr technologies (food storage) | SuperFrost, VarioSpace |
Important Product Information: This is a built under Freezer; it needs to be built underneath a worktop.
10 years parts and labour warranty, subject to registration within 1 year of purchase via the Liebherr SmartDevice app. For more information go to www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/10yearguarantee-3265806
10
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £299.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More



Loading
You've added an item to your basket.